Prefectul Stelian Dolha a avut o întâlnire cu medicii veterinari din județul nostru pe tema urșilor

Săptămâna aceasta, Prefectul Stelian Dolha s-a întâlnit cu medicii veterinari din județul nostru la sediul Direcției Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Bistrița-Năsăud. Aici s-au discutat metodele de intervenție pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor în intravilanul localităților. ,,Această întâlnire a fost una necesară, deoarece medicii veterinari fac parte din echipa […]

Săptămâna aceasta, Prefectul Stelian Dolha s-a întâlnit cu medicii veterinari din județul nostru la sediul Direcției Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Bistrița-Năsăud.

Aici s-au discutat metodele de intervenție pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor în intravilanul localităților.

,,Această întâlnire a fost una necesară, deoarece medicii veterinari fac parte din echipa de intervenție pentru combaterea atacurilor exemplarelor de urs în intravilanul localităților. De asemenea, unitatea administrativ-teritorială poate încheia un contract de prestări servicii cu aceștia privind tranchilizarea și relocarea ori extragerea prin eutanasiere a exemplarelor de urs. Echipa de intervenție trebuie să fie foarte bine instruită și pregătită să acționeze în cazul unui eveniment, deoarece siguranța omului este mai presus de toate”, transmite prefectul Stelian Dolha.

Această problemă este o prioritate

Luni, 2 august, va fi convocat în Sala Mare de ședințe a Palatului Administrativ o întâlnire și cu primarii județului Bistrița-Năsăud pentru a se stabili un plan preventiv de acțiuni în acest sens.

 

Etichetele acestui articol sunt Stelian Dolha,urs

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing