Prefectul, Garda de Mediu și SGA, controale pe Valea Someșului. Unde mai sunt probleme
Sunt verificate acțiunile de ecologizare din județ – prefectul Stelian Dolha, în teren alături de echipele mixte După ce reprezentanții Instituției Prefectului, împreună cu Comisariatul Județean al Gărzii de Mediu și Agenția pentru Protecția Mediului și Sistemul de Gospodărire a Apei, au efectuat mai multe misiuni de constatare în teren în întreg județul pentru a […]
Sunt verificate acțiunile de ecologizare din județ – prefectul Stelian Dolha, în teren alături de echipele mixte
După ce reprezentanții Instituției Prefectului, împreună cu Comisariatul Județean al Gărzii de Mediu și Agenția pentru Protecția Mediului și Sistemul de Gospodărire a Apei, au efectuat mai multe misiuni de constatare în teren în întreg județul pentru a identifica zonele puternic afectate de depozitările ilegale de deșeuri, au fost sesizate autoritățile locale pentru luarea de măsuri în vederea igienizării și stopării fenomenului poluant.
Astfel, prefectul Stelian Dolha a coordonat o echipă mixtă de verificare a situației în teren pe Valea Someșului, iar subprefectul Decsei Atilla a coordonat o echipă de verificare pe Valea Șieului.
Campaniile derulate de primăriile de pe Valea Someșului (Sângeorz-Băi, Maieru, Rodna și Șanț) au dat primele rezultate, astfel că majoritatea deșeurilor au fost adunate, urmând să fie ecologizate și zonele rămase.
Prefectul Stelian Dolha declară: „Este remarcabilă implicarea autorităților locale, sunt zone în care se face curățenie, însă în Rodna și Maieru mai sunt câteva probleme, la nivel de persoane fizice, cu depozite de rumeguș, cu toalete construite aproape de Someș. S-a scurs timpul pe care l-am alocat pentru revenirea la o stare bună. Dacă sunt mulțumit de evoluția de până acum, mai avem de lucru cu persoanele fizice care, se pare, nu au înțeles mesajul. Este în sarcina primăriilor să își facă curat în ogradă. În primul rând, trebuie să facem curățenie, iar apoi avem sarcina de a o menține.
Salut parteneriatul dintre primăriile din această zonă și campania video realizată! Trebuie să conștientizăm că județul nostru nu va fi niciodată un județ turistic atâta timp cât vom fi îngropați în gunoaie.
Acțiunile de verificare vor fi executate lunar, pentru a ne asigura că se menține curățenie, iar vizitele vor fi neanunțate.”
Subprefectul Decsei Atilla a coordonat echipa de verificare de pe Valea Șieului, unde lucrurile nu stau la fel de bine. Constatările din teren relevă faptul că aici mai este mult de lucru. Se observă niște rezultate relative ale unei campanii de ecologizare în zonă, însă fie au fost făcute superficial, fie nu au fost întreținute. „Se pare că nu toate unitățile administrativ-teritoriale s-au mobilizat. Va trebui să vedem punctual care sunt zonele afectate și care sunt măsurile pe care le vom lua. Sancțiunile sunt în continuare soluția pentru adoptarea unui comportament civilizat”, a transmis prefectul Stelian Dolha.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Covrig - Mizil
23.06.2026Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca
la articolul Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia
COMENTARII