PMP pune umărul la salvarea fotbalului bistrițean. Consilierii județeni ai PMP își asumă înființarea secției de fotbal în cadrul Gloriei 2018

Consilierii județeni sunt convocați în ședința ordinară a lunii iunie, miercuri , 30 iunie, pe ordinea de zi fiind trecut și un proiect de hotărâre prin care administrația județeană își propune să înființeze secții de fotbal, volei și golf în cadrul clubului CS Gloria 2018. Proiectul de hotărâre are sprijinul și votul celor patru consilieri […]

Consilierii județeni sunt convocați în ședința ordinară a lunii iunie, miercuri , 30 iunie, pe ordinea de zi fiind trecut și un proiect de hotărâre prin care administrația județeană își propune să înființeze secții de fotbal, volei și golf în cadrul clubului CS Gloria 2018.

Proiectul de hotărâre are sprijinul și votul celor patru consilieri județeni ai PMP, fapt confirmat de președintele PMP BN, Ionuț Simionca. După ce a vorbit la superlativ de trecutul fotbalistic al Gloriei Bistrița, Simionca a punctat: ” Consider că este momentul să nu mai trăim din amintiri şi să onorăm aceste amintiri prin acţiune, să facem performanţă, să ne implicăm într-un sport atât de iubit de bistriţeni, pentru a-l resuscita. Am văzut că administraţia municipală nu doreşte să sprijine fotbalul, cu toate că veniturile municipiului Bistriţa sunt mult mai generoase în comparaţie cu cele ale Consiliului Judeţean. Noi, echipa PMP, prin consilierii PMP, am hotărât să punem umărul la salvarea fotbalului bistriţean şi, în acest sens, PMP a propus înfiinţarea unei secţii de fotbal în cadrul CS Gloria 2018 B-N, instituţie publică aflată în subordinea Consiliului Judeţean şi această propunere va fi votată în şedinţa din 30 iunie”

În ceea ce privește echipa de fotbal FC Gloria, ea va fi transferată în cadrul noii secții de fotbal ce face parte din Clubul Sportiv „GLORIA 2018” Bistriţa-Năsăud, cel care va asigura dotările și infrastructura necesară în pregătirea sportivă de nivel competițional și cu performanțe deosebite pentru copiii, tinerii și seniorii care vor activa în cadrul secției pe ramură de sport ”Fotbal”.

„Este momentul ca totul să fie transparent. Consiliul Judeţean va susţine financiar echipa de fotbal şi se va îngriji ca această echipă să performeze, să aducă rezultate bune pentru oraşul nostru, iar echipele de copii şi juniori să aibă oportunitatea să joace la noi în oraş. În judeţul Bistriţa-Năsăud sunt peste 200 de tineri sub 18 ani legitimaţi, avem o pepinieră bună”, a declarat Ionuţ Simionca.

În aceeași ordine de idei, Ionuț Simionca a confirmat că , va propune Consiliului Judeţean cumpărarea stadionului „Jean Pădureanu” şi reabilitarea acestuia. „Este important să salvăm fotbalul bistriţean, stadionul este important pentru noi şi ne dorim ca toate competiţiile naţionale, internaţionale, să se desfăşoare pe stadionul municipal”.

Etichetele acestui articol sunt fotbal,sport

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing