Persoanele aflate în izolare vor fi monitorizate și de Instituția Prefectului Bistrița-Năsăud

Monitorizarea persoanelor aflate în izolare la domiciliu va fi făcută începând de astăzi, 20 martie și de Instituția Prefectului, a decis prefectul Stelian Dolha. Având în vedere multiplele sesizări legate de faptul că nu se respectă regimul de autoizolare comunicat de autoritățile de sănătate publică, prefectul a hotărât implicarea angajaților Instituției Prefectului în monitorizarea […]

 

Monitorizarea persoanelor aflate în izolare la domiciliu va fi făcută începând de astăzi, 20 martie și de Instituția Prefectului, a decis prefectul Stelian Dolha.

Având în vedere multiplele sesizări legate de faptul că nu se respectă regimul de autoizolare comunicat de autoritățile de sănătate publică, prefectul a hotărât implicarea angajaților Instituției Prefectului în monitorizarea celor aflați în izolare dar și în conștientizarea lor asupra riscurilor legale dar și de sănătate la care se expun și își expun familia și comunitatea.

Prin urmare, s-a stabilit un sistem de lucru prin care fiecare angajat al instituției o să răspundă de un anumit număr de unități administrativ-teritoriale, iar pe baza listei care se primește în fiecare dimineață de la Direcția de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud, persoanelor izolate le vor fi transmise mesaje.

Prin intermediul acestora vor fi aduse la cunoștință noile prevederi legale în cazul nerespectării regimului de autoizolare și totodată se va pune la dispoziție telefonul primarului sau telefoanele altor responsabili din unitatea teritorial administrativă de care aparțin, în eventualitatea în care au nevoie de ajutor din partea comunității, pe parcursul celor 14 zile de izolare.

În cadrul aceleiași campanii Instituția Prefectului va intensifica verificările fie în urma reclamațiilor, fie prin sondaj, iar nerespectarea procedurii va fi sancționată drastic.

Etichetele acestui articol sunt Instituţia Prefectului Bistriţa-Năsăud,monitorizare

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing