Persoanele aflate în izolare vor fi monitorizate și de Instituția Prefectului Bistrița-Năsăud
Monitorizarea persoanelor aflate în izolare la domiciliu va fi făcută începând de astăzi, 20 martie și de Instituția Prefectului, a decis prefectul Stelian Dolha. Având în vedere multiplele sesizări legate de faptul că nu se respectă regimul de autoizolare comunicat de autoritățile de sănătate publică, prefectul a hotărât implicarea angajaților Instituției Prefectului în monitorizarea […]
Monitorizarea persoanelor aflate în izolare la domiciliu va fi făcută începând de astăzi, 20 martie și de Instituția Prefectului, a decis prefectul Stelian Dolha.
Având în vedere multiplele sesizări legate de faptul că nu se respectă regimul de autoizolare comunicat de autoritățile de sănătate publică, prefectul a hotărât implicarea angajaților Instituției Prefectului în monitorizarea celor aflați în izolare dar și în conștientizarea lor asupra riscurilor legale dar și de sănătate la care se expun și își expun familia și comunitatea.
Prin urmare, s-a stabilit un sistem de lucru prin care fiecare angajat al instituției o să răspundă de un anumit număr de unități administrativ-teritoriale, iar pe baza listei care se primește în fiecare dimineață de la Direcția de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud, persoanelor izolate le vor fi transmise mesaje.
Prin intermediul acestora vor fi aduse la cunoștință noile prevederi legale în cazul nerespectării regimului de autoizolare și totodată se va pune la dispoziție telefonul primarului sau telefoanele altor responsabili din unitatea teritorial administrativă de care aparțin, în eventualitatea în care au nevoie de ajutor din partea comunității, pe parcursul celor 14 zile de izolare.
În cadrul aceleiași campanii Instituția Prefectului va intensifica verificările fie în urma reclamațiilor, fie prin sondaj, iar nerespectarea procedurii va fi sancționată drastic.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica
28.06.2026Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs
la articolul Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
COMENTARII