Paul Știr: “Guvernul post-Cîțu a făcut o golăneală. Știm că Spitalul Județean are mare nevoie de bani” (VIDEO)

Primarul comunei Căianu Mic, Paul Știr, a vorbit, în cadrul conferinței de presă de la PSD, despre banii alocați de la Guvern. Primăria Căianu Mic a primit 50.000 de lei. “Guvernul acesta, pe care nici nu mai știm cum să îl numim, post Cîțu, luptă în fiecare zi pentru putere, luptă în fiecare zi pentru […]

Primarul comunei Căianu Mic, Paul Știr, a vorbit, în cadrul conferinței de presă de la PSD, despre banii alocați de la Guvern. Primăria Căianu Mic a primit 50.000 de lei.

“Guvernul acesta, pe care nici nu mai știm cum să îl numim, post Cîțu, luptă în fiecare zi pentru putere, luptă în fiecare zi pentru bani dar uită că puterea este în mâinile oamenilor, care, în prezent, suferă. Și nu sunt puțini cei care suferă, sunt foarte mulți. Mi se pare strigător la cer. L-am văzut zilele trecute pe domnul Raed Arafat spunând că România a apelat la mecanismul european de protecție civilă, solicitând sprijin pentru toate spitalele din România, care se confruntă cu mari probleme. Nu este rău ce a făcut România, dar, în contrabalanță cu sprijinul pe care noi îl solicităm UE, vedem cum, printr-o hotărâre de Guvern, care, din punctul meu de vedere, nu este altceva decât un decont al voturilor pe care domnul Cîțu le-a primit la Congres, s-au făcut praf foarte mulți bani. 1 miliard de lei noi, care înseamnă 10 mii de miliarde lei vechi. Banii s-au dus în teritoriu, la primării, știți cum s-au alocat”, a declarat Paul Știr.

“La noi în județ, 73% din sume s-au dus la primăriile PNL. Să știți că acest act de solidaritate al nostru cu Spitalul Județean nu este niciun moft, niciun act de bravură sau că dorim să ieșim în evidență. Știm că Spitalul Județean are mare nevoie de bani, sunt multe necesități și la plata utilităților și la tratamente și alte cheltuieli cu bunuri și servicii. Sprijinul nostru poate nu este suficient, dar este un pas către o unitate medicală care nu deservește doar municipiul Bistrița, ci întreg județul. Sprijinul nostru cred că va fi un prim pas și o motivație și pentru alții să facă la fel, pentru că toate primăriile pot proceda la fel”, a mai spus primarul comunei Căianu Mic.

Paul Știr a explicat că nu se vor redirecționa banii primiți, ci o sumă echivalentă, prin hotărâre de Consiliu Local.

Primarul Paul Știr a mai spus că, în înainte de anul 2020, Spitalul Judeţean de Urgenţă a fost partener al autorităţii locale în campanii de sănătate, de depistare a cancerului de col uterin, cancer de sân, depistare hepatita B şi C, spirometrie pulmonară de care au beneficiat 964 de persoane din comuna Căianu Mic.

 

 

Conferință de presă PSD Bistrița-Năsăud

Posted by InfoBistrița.ro on Friday, October 8, 2021

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Covrig - Mizil

23.06.2026

Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca

Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing