Parteneriat între CJ și UMF Târgu Mureș. Se face o școală de asistente medicale la Bistrița

Consilierii judeţeni au adoptat vineri un Proiect de hotărâre privind Protocolul privind colaborarea dintre Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu Mureș, Județul Bistrița-Năsăud, prin Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, și Spitalul Județean de Urgență Bistrița, în vederea dezvoltării procesului de învățământ superior medical în județul Bistrița-Năsăud. „În urma acestui parteneriat, Consiliul […]

Consilierii judeţeni au adoptat vineri un Proiect de hotărâre privind Protocolul privind colaborarea dintre Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu Mureș, Județul Bistrița-Năsăud, prin Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, și Spitalul Județean de Urgență Bistrița, în vederea dezvoltării procesului de învățământ superior medical în județul Bistrița-Năsăud.

 „În urma acestui parteneriat, Consiliul Judeţean, prin Spitalul Judeţean de Urgenţă Bistriţa şi Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu Mureș vor începe să facă demersurile legale pentru acreditartea unei secţii a Universităţii, care, sper eu, să poată fi autorizată până la începutul anului şcolar 2022-2023. E o documentaţie stufoasă, care trebuie depusă la ARACIP. Se va înfiinţa pentru început, o şcoală de asistente medicale, la nivel de licenţă. Mai mult decât atât, prin acest parteneriat, vom face demersurile ca Spitalul Judeţean de Urgenţă Bistriţa să devină spital clinic judeţean de urgenţă, lucru care va creşte finanţarea per capita a procedurilor care Spitalul Județean de Urgență Bistriţa le face şi sunt decontate de CAS”, a spus preşedintele Emil Radu Moldovan.

„La finalul verii, începutul toamnei, se va finaliza investiţia foarte importantă de la Unitatea de Primiri Urgenţe, care va aduce UPU SMURD al Spitalului Judeţean de Urgenţă Bistriţa în topul unităţilor de primiri urgenţe din România”, a mai spus preşedintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing