Parcul cu trenuleț, mașină mică

Ca aproape orice obiectiv din Bistrița, parcul e depășit de situație. Într-un oraș mic și liniștit, potrivit pentru a-ți crește copiii, să ai un singur parc, atât de mic, nu e în regulă. Problema e că fostul primar nu a avut deloc viziune.

Deși a stat 12 ani în funcție și au venit milioane de euro din fonduri europene, a reabilitat un parc ce e neîncăpător și o casă de cultură care e prea mică pentru evenimente. Nu e rău că le-a reabilitat, e nasol că n-a făcut și altceva în domeniile astea. Dacă adăugăm faptul că avem un stadion care se dărâmă, tabloul e complet.

Ironia sorții face ca, pe cele mai bune două terenuri din oraș, perfect pentru mici parcuri, să se afle hipermarketuri, în timp ce copiii, părinții, bunicii, bicicliștii, trotinetiștii, dinozaurii se înghesuie în părculețul Regele Mihai I.

Tot ironia sorții face ca singurul tren din România, care circulă cu viteză, să fie în orașul în care nu funcționează nimic bine.

Trenulețul din parc e mișto, a circulat zilnic și aproape tot timpul era plin. Trebuie să recunoaștem că le-a oferit o bucurie multor copii. Am fost în parc de foarte multe ori, în ultima perioadă și nu-mi imaginam că s-ar putea răsturna, dar tot Bistrița e orașul cu cei mai buni șoferi, iubitori de viteză, chiar și când conduc un trenuleț cu copii.

Revenind la problema parcului din Bistrița, acolo e un haos total. E ca și cum ai băgat 2 elefanți într-un aparament nedecomandat. Sunt sute de oameni cu copii, în toate zonele parcului și, în special pe alei, ai tot timpul senzația că te dai de cineva, tre` să fii mai vigilent decât un animal în junglă.

Știu, există Schullerwald, dar locul ăla a fost făcut pentru grătare și evenimente, nu e ce trebuie pentru copii, să nu mai pomenim faptul că au pus acolo cea mai proastă suprafață sintetică pentru sport din lume.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing