Ovidiu Creţu: “Am făcut toate pregătirile pentru începerea anului școlar cu prezența elevilor în sălile de curs!”
“În contextul pregătirilor pe care le presupune începutul anului școlar 2020 – 2021, Primăria municipiului Bistrița a făcut demersurile necesare pentru ca procesul de învățământ să se desfășoare în cele mai bune condiții. De asemenea au fost luate măsurile impuse de Starea de Alertă în vederea prevenirii răspândirii coronavirusului Covid 19, astfel încât, la această […]
“În contextul pregătirilor pe care le presupune începutul anului școlar 2020 – 2021, Primăria municipiului Bistrița a făcut demersurile necesare pentru ca procesul de învățământ să se desfășoare în cele mai bune condiții. De asemenea au fost luate măsurile impuse de Starea de Alertă în vederea prevenirii răspândirii coronavirusului Covid 19, astfel încât, la această dată putem spune că am făcut toate pregătirile pentru începerea noului an școlar cu prezența fizică a elevilor în sălile de curs”, a transmis primarul Bistriței, Ovidiu Crețu.
“În cea de-a două jumătate a lunii august am avut discuții separate cu toți conducătorii școlilor și grădinițelor din Bistrița, discuții în urma cărora am preluat solicitările unităților de învățământ în ceea ce privește achiziția materialelor necesare începerii noului an școlar – în principal mobilier și materiale de igienă. Am făcut alocările bugetare necesare, am comandat și primit aceste materiale iar în zilele care urmează ele vor fi repartizate școlilor în conformitate cu solicitările făcute”, informează primarul.
“Referitor la depunerea de proiecte cu finanțare nerambursabilă menite să sprijine buna desfășurare a procesul de învățământ, din păcate Guvernul României a lansat cu mare întârziere Ghidului Solicitantului iar proiectele vor putea fi depuse abia din data de 5 octombrie 2020. Municipalitatea are în pregătire documentația necesară pentru achiziționarea de elemente protecție și IT astfel încât să putem depune proiectele spre finanțare în data de 5 octombrie 2020. Îi asigur pe toți cetățenii Municipiului Bistrița că vom face tot ceea ce este necesar pentru a asigura condiții optime pentru copiii noștri în școli și grădinițe și în acest an școlar și că avem capacitate de a ne adapta la situația nouă generată de măsurile impuse în vederea prevenirii răspândirii bolilor”, a transmis Ovidiu Crețu.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Covrig - Mizil
23.06.2026Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca
la articolul Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia
COMENTARII