Orașul în care se poate și mai rău
Dacă am avea un moment de sinceritate, am realiza că sunt foarte puțini cei cărora le pasă cu adevărat de Bistrița, dar și mai puțini cei care fac ceva notabil pentru oraș. Avem multe exemple în acest sens: cetățenii care nu merg la vot, numărul foarte mic al celor care participă la dezbaterile organizate de municipalitate, acțiunile civice aproape inexistente, politicieni și funcționari publici care freacă menta pe salarii astronomice, companii cu profit de milioane de euro, care investesc sume infime în comunitate, etc.
Mi-e tare teamă că vom trăi un coșmar și că astfel de incidente s-ar putea repeta, la fel cum vedem tot mai multe incidente grave în trafic, cu tot mai mulți șoferi beți și drogați la volan. Nu-și dorește nimeni un stat polițienesc sau mai multă supraveghere, dar parcă inerția asta a autorităților e o glumă proastă în lupta cu infracționalitatea. Cazuri gârlă de consum excesiv de droguri, prezentate în ultima perioadă, părinți disperați, decese, accidente din cauza stupefiantelor și noi n-am văzut o acțiune concretă, complexă, la care să ia parte toate instituțiile, prin care să se bage spaima-n traficanți sau în consumatori. Impresia generală e că singurii care lucrează sunt polițiștii de la Rutieră, care prind șoferi beți și drogați cu nemiluita.
Nu înțeleg de ce nu se dă un semnal public comun, de ce nu se face o conferință de presă comună cu șefii instituțiilor MAI, când avem astfel de cazuri grave în oraș, măcar să ni se dea senzația că lucrurile sunt sub control? Da, e bine să facem conferințe înainte de sărbători, când se anunță că sute de polițiști și jandarmi vor fi în stradă, la biserici și evenimente, dar n-ar fi bine să-i vedem și pe șefi, laolaltă, cum ne explică de ce avem tâlhării pe stradă și care sunt măsurile luate? Nu s-ar liniști lumea, dacă am primi un astfel de mesaj? Eu zic că da!
De asemenea, nu înțeleg cum Primăria are aproximativ 1000 de angajați, dar nu sunt suficienți polițiști locali care să patruleze, într-un oraș cu două bulevarde și "tri" străzi. Nu am speranțe că sunt prea afectați cei plătiți cu bani mulți să facă ceva pentru noi, de mult nu mai cred asta.
Nici societatea civilă nu mai e preocupată de comunitate, fiecare-și păzește spatele, propriul interes, își închide ușa și se bucură că n-a pățit-o el. Un bătrân bătut cu bestialitate în autobuz, doi tineri agresați și umiliți pe stradă. Ce mai urmează? V-ați luat popcorn pentru noi episoade din "The Purge - varianta de Bistrița"?
în 13.05.2024 ora 03:13:59 Jon a scris:
Lasă un răspuns
Sa consuma droguri din todiauna dute in pula mia.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Florin Frumoase
12.03.2026Derbedeul senator ne reprezintă cu fudulie, el muncește
la articolul Senatorul Cristian Nicula, proiect de lege în beneficiul cadrelor didactice
Iuliu
12.03.2026Guvernele anterioare din care au făcut parte atât PNL cât și PSD, au adus România la un deficit bugetar excesiv, deși au existat avertizări că lucrurile merg într-o directie greșită: (Vezi: https://romania.europalibera.org/a/exclusiv-deficit-cu-premeditare-docum...) ...
la articolul Aplaudacii lui „Bravo, Bolo!” și alte povești cu cifre convenabile
Virgil Rus - sportiv
12.03.2026Tot nu ai înțeles nimic râtane, ai dus țara în cap boule, ia-l pe Bogdănel de aripă și dispăreți !
la articolul Marcel Ciolacu: "Bolojan a dus economia în cap!"
Raducu
11.03.2026A candidat la primarie Beclean cu șmen cu primarul a ajuns vice primar, apoi a canditat iar la senat al treilea tot cu șmen că primarul și Tabără se retrag bandit mare PSD
la articolul Senatorul Cristian Nicula, proiect de lege în beneficiul cadrelor didactice
COMENTARII