OPINIE. Adrian Linca: Pe el, pe mama lui de Covid!

E o minciună să spui că nu testăm la Bistrița. Ba da, testăm. Zilnic. Și aparatul de la spital ne spune în fiecare zi dacă probele sunt pozitive sau negative. Însă, birocratic, spitalul mai are nevoie de o hârtie, de la o comisie a ministerului, ca să fie omologate aceste teste și să putem primi […]

E o minciună să spui că nu testăm la Bistrița. Ba da, testăm. Zilnic. Și aparatul de la spital ne spune în fiecare zi dacă probele sunt pozitive sau negative.
Însă, birocratic, spitalul mai are nevoie de o hârtie, de la o comisie a ministerului, ca să fie omologate aceste teste și să putem primi finanțare pentru kiturile folosite.

Până când vine hârtia asta (am înțeles că săptămâna viitoare) se trimit probe și la Cluj, în paralel. Nu-i rău deloc, fiindcă așa verificăm și noi dacă lucrăm bine sau nu cu acest dispozitiv.

Problema e că încă nu știm să manevrăm bine aparatul și ne mișcăm mai încet decât cei de la Cluj. Adică, un rezultat la Bistrița se dă mai târziu decât unul care vine de la Cluj, foarte rapid în ultima vreme. Deocamdată, la Bistrița, putem face doar 9-10 teste pe zi, nu că n-am avea ce ne trebuie, ci că nu știm încă să lucrăm ca lumea cu mașinăria asta.

 Aceste dispozitive au fost, e adevărat, foarte scumpe, de ordinul miliardelor. Dar, să nu uităm că acum câteva săptămâni, când o probă trimisă la Cluj dura 10 zile, am fi dat oricât să avem aparatul nostru. Ceea ce s-a și întâmplat. Consiliul Județean a procedat corect, cumva la cererea bistrițenilor.

Să spui acum că a fost prea scump e ca și cum ți-ai lua o mască, în disperare, cu 5 lei, iar apoi ți-ar spune cineva că ești prost, fiindcă alea costă 50 de bani.

 Mai avem un aparat, la DSV. În loc să ne certăm care-i mai bun și mai cornut, care testează primul și cine dă mai bine în fotografiile de pe fb, mai bine l-am lua frumos și l-am instala tot la spital. Și, cu o echipă comună, într-o rânduială firească, fără orgolii și dispute politice, am face ca lumea ce-i de făcut.

 Nu cred că noi, bistrițenii, avem motive prea mari să ne agităm. Oamenii-s responsabili în mare parte iar cazurile sunt ținute deocamdată destul de bine sub control. În afara unui rom de 51 de ani despre care nu știe aproape nimeni cum a murit, celelalte 7 decese sunt ale unor oameni în vârstă, cu mari, foarte mari, probleme de sănătate.

Și, fără vreo autopsie, nimeni nu poate băga mâna în foc că au murit de Covid sau de infarct. Noi, ca țară, am ales să raportăm, ca Italia, toate decesele infectate cu Covid. Alții, ca Germania, raportează doar morții care au murit din cauza Covidului.

 Cred că și Prefectura, cât Consiliul Județean, s-au mișcat cât au putut de bine în această perioadă. Diferențele au fost la comunicare iar divergențele, evident, de natură politică. Însă, pe ansamblu, cred că Radu Moldovan și Stelian Dolha și-au dat silința, amândoi, să se ridice la nivelul funcției și momentului.

Din păcate, nu se poate spune același lucru și despre Primărie. Ovidiu Crețu pare că s-a ascuns deși are o ocazie bună să iasă din administrație pe ușa din față, nu pe cea din dos…

Etichetele acestui articol sunt covid,dolha,moldovan,prefectura,primarie

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Covrig - Mizil

23.06.2026

Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca

Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia

Geanina

23.06.2026

Acest Pinocchio impostor a fost cu Veștea la AUR pe ușa din spate să „ negocieze” , la fel maestrul Câmpeanu - noneducație plagiator. Bogdane taică, mare rumeguș ești !

Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"

Jenel

23.06.2026

Sigur! Categoric! Atat doar ca ce crezi tu nu are nicio importanta pentru nimeni... Gunoaie ordinare! Ati bagat tara in sant doar ca sa puteti fura in continuare!

Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"

Sergiu

23.06.2026

Ipocrit și impostor acest Ivan, mare bandit, el „se declară optimist”, el „crede foarte tare” ... Cine dă două cepe degerate pe ce crezi matale, melteanule?

Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing