Omul de afaceri Cristian Hoalbă a fost amendat cu 25.000 de lei de către inspectorii SGA Bistrița-Năsăud pentru un depozit ilegal de pământ la Colibița (FOTO)

Inspectorii Sistemului de Gospodărire a Apelor (SGA) Bistrița-Năsăud s-au autosesizat ca urmare a unor informații apărute în mass-media, în data de 16 martie 2021, privind existența unui depozit ilegal de pământ în zona acumulării Colibița. Aceștia s-au deplasat imediat la fața locului. Reprezentanții Inspecției Teritoriale a Apelor au constatat faptul că depozitul ilegal de pământ […]

Inspectorii Sistemului de Gospodărire a Apelor (SGA) Bistrița-Năsăud s-au autosesizat ca urmare a unor informații apărute în mass-media, în data de 16 martie 2021, privind existența unui depozit ilegal de pământ în zona acumulării Colibița. Aceștia s-au deplasat imediat la fața locului.  Reprezentanții Inspecției Teritoriale a Apelor au constatat faptul că depozitul ilegal de pământ și pietriș era amplasat pe malul stâng al acumulării Colibița, în zona de protecție, pe o suprafață de 1.523,9 metri pătrați.

Potrivit celor de la SGA Bistrița-Năsăud, cetățeanul care a depozitat ilegal pământul, fără a deține acte de reglementare în domeniul apelor, a fost sancționat contravențional cu amendă în cuantum de 25.000 de lei, conform prevederilor Legii apelor. Totodată, inspectorii instituției noastre au dispus dezafectarea depozitului  ilegal. ” Menționăm că orice lucrare pe ape sau care are legătură cu apele se poate executa numai dacă titularul deține acte de reglementare în domeniul gospodăririi apelor, eliberate la cerere de către instituția noastră”, se spune într-un comunicat al Apelor Române Someș-Tisa.

Contactat telefonic, primarul Vasile Laba spune că problemele se vor rezolva: ” Am vorbit cu Cristi (n.red.- Hoalbă) și am căzut de acord să rezolvăm amiabil problema, adică el să permită accesul acolo fiindcă nu poate bloca un drum de care depinde chiar viața unor localnici. Noi tot am discutat cu el, dar se lasă greu, dar i-am spus că nu are dreptul să blocheze nimic. Sigur că putem apela la instanță și să obținem o ordonanță președințială pentru deblocarea drumului. Noi avem treabă multă de făcut acolo, plus că sunt multe case de vacanță dar și locuințele unor săteni”, ne-a explicat Vasila Laba.

Cine e Ioan Cristian Hoalbă?

Un om de afaceri de pe valea Bârgăului care  deține o firmă de transporturi în România, Brunnenstein SRL, reprezentată legal prin soția sa – Ionela Nicoleta Trufan, dar si prin Intreprinderea Individuală Ioan Cristian Hoalba, precum si una în Cuenca – Spania. Hoalbă care este nașul primarului Doru Crișan este implicat într-un process  în care trei femei din Prundu Bârgăului au cerut în instanță anularea autorizației de construcție eliberată de Primăria Prundu Bârgăului .Pe fond Tribunalul Bistrița-Năsăud a dat dreptate Emiliei Tăut, Victoriei Cireș și Mariei Morariu și a dispus totodată demolarea halei ridicată de Hoalbă.

 

 

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing