Oameni recent întorși din Spania au participat la o “pomană” într-o comună din Bistrița-Năsăud
Se pare că recomandările impuse pentru prevenirea răspândirii coronavirus nu sunt respectate peste tot. Există comune unde unii cetățeni nu țin cont de pericol și organizează evenimente publice. Consilierul local Ștefan Sângeorzan a semnalat o situație în comuna sa, Feldru, unde s-au întors recent mai mulți oameni din străinătate. O parte dintre aceștia au participat […]
Se pare că recomandările impuse pentru prevenirea răspândirii coronavirus nu sunt respectate peste tot. Există comune unde unii cetățeni nu țin cont de pericol și organizează evenimente publice.
Consilierul local Ștefan Sângeorzan a semnalat o situație în comuna sa, Feldru, unde s-au întors recent mai mulți oameni din străinătate. O parte dintre aceștia au participat la o masă comună, după o înmormântare.
“Sper să nu supăr foarte multă lume, dar consider că e mai bine supărat și sănătos, decît vesel și bolnav. În aceste zile, când, pe bună dreptate, suntem rugați să rămînem în casă, să evităm orice întîlnire cu persoane recent sosite din țări cu probleme grave din cauza coronavirusului, noi nu respectăm aceste sfaturi. Mai concret. la Feldru s-au întors din Spania, Italia, Austria în jur de 20 de persoane care se plimbă nestingherite prin localitate, ba mai mult participă și la evenimente unde sunt mai multe persoane. Azi a avut loc și o înmormântare, oamenii de bună credință s-au dus la primărie și au întrebat dacă pot pregăti și masa la Căminul Cultural, așa cum e obiceiul după inmormîntare. Cei din primărie n-au avut nimic împotrivă și uite așa au participat cîteva zeci de persoane, printre care și cel puțin două familii recent sosite din Spania”, a scris fostul primar Ștefan Sângeorzan, într-o postare pe Facebook.
“În calitate de consilier local, mâine voi lua legătura cu primarul, preoții, pastorii cultelor, poliția, vom convoca de urgență ședință de Consiliul Local unde o să propunem mai multe măsuri, care să fie în folosul comunității și care chiar să fie respectate.Avem două blocuri cu 32 de apartamente, care sunt repartizate, sunt locuibile, dar nu sunt locuite, unde voi propune să fie folosite pentru carantină în această perioadă.De asemenea avem 3 apartamente la primărie,cu intrare separată,care la nevoaie pot fi folosite.Cred că în această perioadă e bine să renuntăm la organizarea ,,pomenelor”(masa în memoria celor decedați). Mai multe localități, printre care și Rebrișoara, au renunțat definiv”, a transmis Ștefan Sângeorzan.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
COMENTARII