O trecere de pietoni - "pericol public" în localitatea Unirea. Ce e de făcut?
Bistrița se transformă într-un oraș periculos pentru șoferi și pietoni iar acest lucru îl vedem din zecile de știri cu accidente.
Vorbim despre trecerea de pietoni din localitatea Unirea, din fața bisericii. Nu suntem experți în trafic și nu e cazul să facem scenarii, dar ne întrebăm: Câte vieți trebuie să fie curmate, câte persoane trebuie să ajungă în spital, până când autoritățile se sesizează? Chiar nu există nicio soluție pentru a preveni sau pentru a limita accidente care au loc în această zonă?
Prin acest loc, trec zilnic copiii ce merg la școală, oamenii care așteaptă autobuzul sau cei care merg să cumpere pâine. Este amplasată într-o porțiune de drum drept unde șoferii pur si simplu nu se așteaptă să fie trecere de pietoni iar semnalizarea este slabă. Ne-am uitat și la video-urile de la accidente. Pe această porțiune se așteaptă zeci de minute la intrarea în oraș iar pietonii trec drumul deoarece pe o bandă mașinile staționează și ies fix în fața mașinilor de pe sensul opus. Sigur că șoferii și pietonii trebuie să fie atenți dar ar trebui ca autoritățile locale, Primăria, alături de Poliție să gândească o soluție pentru acest loc.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Class
25.03.2026N-are ea treabă, vorbește într-una ca o moară stricată, nu o oprește nimeni și nimic! Nici măcar propria ei prostie!
la articolul EPIC FAIL! Cum s-a făcut de râs Floare Gaftone, încercând să combată un proiect în Consiliul Local (VIDEO)
Răducu - handbalist
25.03.2026Felicitări, să vedem dacă te bagă cineva în seamă
la articolul Deputatul Andrei Csillag a făcut solicitări oficiale, prin care cere informații despre bugetul Gloriei
Gheorghiță
24.03.2026În trei schimburi
la articolul FilExpo Bistrița ANGAJEAZĂ casier pentru magazin alimentar și de bricolaj
Toderel Victoria Nadia
21.03.2026În cite schimburi se lucrează?
la articolul FilExpo Bistrița ANGAJEAZĂ casier pentru magazin alimentar și de bricolaj
COMENTARII