Noi proteste la Telciu. Reprezentanții Aquabis și primarul, luați la rost. A intervenit Poliția (VIDEO)
Un nou protest a avut loc astăzi în comuna Telciu. Zeci de cetățeni s-au adunat în stradă, după ce mai mulți reprezentanți ai Aquabis au efectuat o vizită în localitate. Conflictul între o parte dintre cetățeni, care nu vor să semneze contracte cu Aquabis și reprezentanții companiei continuă de câteva luni. Și primarul comunei, Sever […]
Un nou protest a avut loc astăzi în comuna Telciu. Zeci de cetățeni s-au adunat în stradă, după ce mai mulți reprezentanți ai Aquabis au efectuat o vizită în localitate. Conflictul între o parte dintre cetățeni, care nu vor să semneze contracte cu Aquabis și reprezentanții companiei continuă de câteva luni. Și primarul comunei, Sever Mureșan, este acuzat de cetățeni. Deocamdată, situația este în impas.
Astăzi, mai mulți oameni au cerut demisia primarului. “Suntem aici de azi-dimineață, de la 7.30. Au venit cu abuzul, au venit să ia contoare, să debranșeze. Să vedem dacă vă puteți apăra apa. Așteaptă să vină directorul, să meargă cu ei”, spune unul dintre cetățeni.
Scandalurile au început în urmă cu câteva luni, când cetățenii au cerut ca administrația din Telciu să iasă din ADI Apă-Canal, însă, pentru acest lucru, Primăria ar trebui să plătească despăgubiri. Deocamdată, situația este într-un impas. Primăria Telciu a intrat în ADI Apă Canal în anul 2007 și comuna Telciu face parte dintr-un proiect european de apă și canalizare. Câteva sute de familii nu au contract cu Aquabis și nu doresc să încheie un astfel de contract. Dacă nu vor încheia un contract, riscă să fie debranșați și au primit deja înștiințări în acest sens.
Vezi VIDEO de la proteste aici!
în 10.08.2021 ora 06:25:04 Saveta pop a scris:
Lasă un răspuns
Cei de la Aquabis au veni cu anuz de putere nu localnici , findcă au veni să închidă apa comunei si cetātene au esit in stradă, ieste apa comune de 6 luni tot vin peste cetăteni si primaru nu face nimic , noi care lam ale nu am crezut cā se ajunge aici si atîta obraznicie poate avea, cind sau pus ceasurile la poarta au intrebat cetatene ce sunt a zi e obligatoriu de la uniune nau stiut nimic cetăteni numa ei care fac legile.Rusine rusine
în 09.08.2021 ora 23:34:08 Magdău Ioan a scris:
Lasă un răspuns
Nu mai scrieți aberații suntem 1000 de familii nu câteva sute care nu vom semna contractul cu jmecheri
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
COMENTARII