Noi proteste la Telciu. Reprezentanții Aquabis și primarul, luați la rost. A intervenit Poliția (VIDEO)

Un nou protest a avut loc astăzi în comuna Telciu. Zeci de cetățeni s-au adunat în stradă, după ce mai mulți reprezentanți ai Aquabis au efectuat o vizită în localitate. Conflictul între o parte dintre cetățeni, care nu vor să semneze contracte cu Aquabis și reprezentanții companiei continuă de câteva luni. Și primarul comunei, Sever […]

Un nou protest a avut loc astăzi în comuna Telciu. Zeci de cetățeni s-au adunat în stradă, după ce mai mulți reprezentanți ai Aquabis au efectuat o vizită în localitate. Conflictul între o parte dintre cetățeni, care nu vor să semneze contracte cu Aquabis și reprezentanții companiei continuă de câteva luni. Și primarul comunei, Sever Mureșan, este acuzat de cetățeni. Deocamdată, situația este în impas.

Astăzi, mai mulți oameni au cerut demisia primarului. “Suntem aici de azi-dimineață, de la 7.30. Au venit cu abuzul, au venit să ia contoare, să debranșeze. Să vedem dacă vă puteți apăra apa. Așteaptă să vină directorul, să meargă cu ei”, spune unul dintre cetățeni.

Scandalurile au început în urmă cu câteva luni, când cetățenii au cerut ca administrația din Telciu să iasă din ADI Apă-Canal, însă, pentru acest lucru, Primăria ar trebui să plătească despăgubiri. Deocamdată, situația este într-un impas. Primăria Telciu a intrat în ADI Apă Canal în anul 2007 și comuna Telciu face parte dintr-un proiect european de apă și canalizare. Câteva sute de familii nu au contract cu Aquabis și nu doresc să încheie un astfel de contract. Dacă nu vor încheia un contract, riscă să fie debranșați și au primit deja înștiințări în acest sens.

Vezi VIDEO de la proteste aici!

 

 

COMENTARII

Sp

în 10.08.2021 ora 06:25:04 Saveta pop a scris:

Lasă un răspuns

Cei de la Aquabis au veni cu anuz de putere nu localnici , findcă au veni să închidă apa comunei si cetātene au esit in stradă, ieste apa comune de 6 luni tot vin peste cetăteni si primaru nu face nimic , noi care lam ale nu am crezut cā se ajunge aici si atîta obraznicie poate avea, cind sau pus ceasurile la poarta au intrebat cetatene ce sunt a zi e obligatoriu de la uniune nau stiut nimic cetăteni numa ei care fac legile.Rusine rusine

MI

în 09.08.2021 ora 23:34:08 Magdău Ioan a scris:

Lasă un răspuns

Nu mai scrieți aberații suntem 1000 de familii nu câteva sute care nu vom semna contractul cu jmecheri


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing