Nicolae Furdui Iancu și Vlăduța Lupău, la Căianu Mic, în a doua zi de Rusalii!
Zilele Comunei Căianu Mic vor avea loc în perioada 12-13 iunie, cu multe momente deosebite pentru locuitorii de pe Valea Țibleșului. Primarul comunei Căianu Mic, Paul Știr, a anunțat programul evenimentelor.
"Prieteni dragi, așa cum am anunțat, de Rusalii vom avea Zilele comunei Căianu Mic!
A doua zi de sărbătoare, luni, 13 iunie, vom avea în desfășurare vechiul obicei agrar “Înstruțatul boului”, la Căianu Mic și Căianu Mare, precum și activități culturale, conform programului afișat!", a transmis Paul Știr.
"De asemenea, cu această ocazie, vom premia și 32 de cupluri din comuna noastră care au împlinit 50 de ani de căsătorie!
Spectacolul folcloric, organizat în parteneriat cu Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud, va fi unul de înaltă ținută!
Luni, pe scenă vor urca Grupul Folcloric “Glanetașul” din Târlișua, Ansamblul Folcloric “Roua Țibleșului” Căianu Mic, soliști vocali ai Văii Țibleșului, și soliști vocali ai Ansamblului Prefesionist “Dor Românesc”!
Surpriza acestei sărbători vor fi invitații noștri speciali: NICOLAE FURDUI IANCU și VLĂDUȚA LUPĂU împreună cu RAPSOZII MARAMUREȘULUI!
Mulțumim domnului Președinte, Emil Radu Moldovan și domnului Alexandru Pugna, pentru tot sprijinul acordat în organizarea acestor momente de bucurie pentru comunitatea noastră!
în 09.06.2022 ora 12:52:33 Toni a scris:
Lasă un răspuns
”Înstruțatu’ boului” este o străveche datină rurală atestată exclusiv în Transilvania. Ritualul constă în împodobirea capului si coarnelor unui bou cu flori multicolore care apoi este purtat, de feciori msacati si îmbrăcati in scoarță de cireș si acoperiti cu frunze, pe la portile caselor din sat unde este udat cu apă cu speranța obținerii unor recolte bogate. Obiceiul, dedicat sfârşitului primăverii, se mai practică si astăzi în comunele Căianu Mic, Tăure, Cristur-Sieu, sau chiar la Figa, localitate componentă a orasului Beclean.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
Incendiu puternic la un depozit Teraplast
14.05.2026
ULTIMELE COMENTARII
Niculaie - Figa
17.05.2026Gogomanul de Nicula, ipocritul impostorul Ivan și celălat Suciu stupid, plus șeful Tigaie Moldovan, spânul edil fără nici o idee a bunului simț - ne merităm soarta
la articolul BECLEAN. Finanțare europeană pentru două proiecte importante
Honda
17.05.2026cocalaru cu motor de la tacsu
la articolul Cine e tânărul care a decedat în accidentul cu motocicleta
Maria Hoja
17.05.2026Arici pogonici Nicula e ce trebe la albanezi
la articolul BECLEAN. Finanțare europeană pentru două proiecte importante
Viorel - Prund
17.05.2026Un viitor criminal pe străzi mai puțin
la articolul Cine e tânărul care a decedat în accidentul cu motocicleta
COMENTARII