Nesimțirea unor șoferi bistrițeni, amendată. Cu parcările goale, au staționat neregulamentar

Poliția Locală Bistrița anunță controale intensificate în municipiu, după ce mai multe autoturisme au fost găsite staționate neregulamentar în zona centrală, deși parcările amenajate de Primărie aveau numeroase locuri libere.

Ieri, polițiștii locali, împreună cu colegii care au atribuții pe linie de circulație rutieră, au verificat zonele din apropierea parcării de pe strada Bistricioarei, pentru a vedea dacă sunt utilizate cele peste 220 de locuri disponibile.

Potrivit reprezentanților instituției, parcarea era ocupată doar în proporție de aproximativ 25%, în timp ce în zone precum Sugălete, Piața Unirii și strada 1 Decembrie au fost identificate mai multe autovehicule oprite sau staționate neregulamentar.

În urma verificărilor, agenții au lăsat invitații proprietarilor mașinilor și urmează să aplice sancțiunile prevăzute de lege.

„Nu mai există scuza lipsei locurilor de parcare în centrul municipiului”, transmit reprezentanții Poliției Locale, care amintesc faptul că în oraș există patru parcări publice: trei pe strada Lupeni, cu aproximativ 120 de locuri, și cea mai nouă, pe strada Bistricioarei, cu o capacitate de 220 de locuri.

Autoritățile atrag atenția că trotuarele trebuie să rămână libere pentru pietoni, iar respectarea regulilor contribuie la un oraș mai sigur și mai civilizat.

Staționarea neregulamentară se sancționează cu amendă între 810 lei și 1.012,5 lei, la care se adaugă puncte de penalizare, conform legislației rutiere.

Poliția Locală recomandă conducătorilor auto să folosească locurile de parcare puse la dispoziție de municipalitate pentru a evita amenzile. Controalele vor continua și în perioada următoare.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing