Municipiul Bistrița ar putea intra în carantină. Ce spune prefectul Stelian Dolha

Prefectul Stelian Dolha, subprefecții Lorand Toth și Atilla Decsei, împreună cu reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, au avut astăzi o întâlnire cu directorii zonali a două lanțuri mari de magazine, Kaufland și Dedeman, pe tema limitării răspândirii virusului Sars-CoV 2, pentru a nu se ajunge la carantinarea Bistriței, mai ales că se apropie […]

Prefectul Stelian Dolha, subprefecții Lorand Toth și Atilla Decsei, împreună cu reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, au avut astăzi o întâlnire cu directorii zonali a două lanțuri mari de magazine, Kaufland și Dedeman, pe tema limitării răspândirii virusului Sars-CoV 2, pentru a nu se ajunge la carantinarea Bistriței, mai ales că se apropie și perioada sărbătorilor pascale.
 
În cadrul întâlnirii, s-a discutat situația epidemiologică actuală a municipiului Bistrița, iar autoritățile îndeamnă agenții economici să respecte în continuare măsurile de protecție și sănătate publică în magazine.
De asemenea, s-au făcut recomandări pentru limitarea numărului de persoane din magazine și intensificarea punctelor de dezinfectare.
Astfel de întâlniri vor continua și cu alți reprezentanți ai supermarketurilor din județ.
 
”Sub nicio formă nu îmi doresc carantinarea municipiului Bistrița, mai ales acum în prag de sărbători, însă dacă incidența va continua să crească, vom fi nevoiți să aplicăm prevederile în vigoare. Rugămintea mea pentru reprezentanții agenților economici este să devenim parteneri în lupta împotriva coronavirusului și să facem toate demersurile pentru a ne păstra cu toții în siguranță. Limitarea numărului de persoane din magazine este una dintre propunerile mele și ale colegilor mei. De asemenea, trebuie să le reamintim oamenilor că purtarea corectă a măștii de protecție este obligatorie în toate zonele publice”, a fost mesajul transmis de prefectul Stelian Dolha.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing