Monica Săsărman, replică pentru Oana Gheorghiu: "Nu ați știut ce să faceți, ceea ce a dus la pierderea banilor europeni"

Monica Săsărman, consilier al președintelui Camerei Deputaților, a transmis un mesaj critic la adresa vicepremierului interimar Oana Gheorghiu. Replica vine după ce Oana Gheorghiu a declarat că "Dacă cei care s-au perindat pe la guvernare din 2021 încoace ar fi respectat angajamentul pe care ni l-am asumat pentru a obţine banii europeni, atunci procedura standard de listare trebuia să fie deja de mult încheiată şi banii să fie acum în contul României", făcând referire la angajarea României de a lista la bursă trei companii de stat.

"Ar fi onest din partea dvs. să spuneți că v-ați asumat o funcție de demnitate care v-a depășit nivelul și capacitatea de înțelegere a misiunii. Orice aș fi scris în spațiul public despre neputința dvs de a gestiona problema companiilor de stat, ne-ar fi poziționat pe dvs. în salvatorul neamului, iar pe mine într-o persoană contestată doar pentru faptul că sunt PSD. Azi, lucrurile sunt pe deplin lămurite: timp de luni bune nu ați știut ce să faceți cu și în comitet, ceea ce a dus la pierderea banilor europeni", a declarat Monica Săsărman.

"Știți, era simplu: dacă ați fi avut măcar curiozitatea de a organiza o minimă consultare și cu cei pe care " îi asimilați sinecurilor" ( deși au fost desemnați urmare a unor concursuri de selecție stricte , coordonate de experți neasimilați politic) ați fi aflat punctual care sunt cauzele, problemele și soluțiile de optimizare", a transmis Monica Săsărman.

Ce a spus, inițial, Oana Gheorghiu: ”Sunt politicieni din România care pretind că le ştiu pe toate, fără să aibă, de fapt, habar de nimic. Aşa s-au trezit unii să vorbească în aceste săptămâni despre procedura ABB (Accelerated Book Building) în cazul companiilor de stat, spunând ba că e hoţie, ba că ne vindem străinilor”.

COMENTARII

C

în 09.05.2026 ora 17:58:21 Camelia Tabara a scris:

Lasă un răspuns

Da Nicula e defintia parvenitismului si marlaniei desi e psd el maine merge oriunde fara greata Senator de zero nimic nula E bun sa scrie pe notite ce ii zice Stiuca seful lui. Robotica Nicula - sau cum sa faci un smen sa intri in senatul romaniei, ca un jeg.

Bt

în 09.05.2026 ora 17:45:16 Bogdan Ivan - ministru de toate a scris:

Lasă un răspuns

Dar tu mătușă sclerozată ce ai făcut vreodată înafară de croșetat cu magotul Nicula și cu Tigaie șeful ? Bă nu vă e rușine băăăăă ???? Hoților și proștilor că voi le adunați pe toate , dar vin alegerile hienelor !

D

în 08.05.2026 ora 18:04:31 Doina Pana a scris:

Lasă un răspuns

Spune asta la Ciolacu, la Neacșu, la cuplul Vulguța-Tanda, la Grindeanu ordonanța13-noaptea ca hoții, la Zamfir idiotul funcțional, la Nicula- Farfuridi- senator cu zero voturi, la toate fufele gen salon coafură -secretar de stat PSD, și local la toți șmenarii județeni cu vile și moșteniri peste noapte, sanchi cică ai scos pe gură ceva și tu, nu vă uitați niciodată în oglindă ? 36 de ani ați supt România

DV

în 08.05.2026 ora 04:22:38 Dragoș Vlad a scris:

Lasă un răspuns

Iar nu și-a luat medicamentele mătușa Săsărman, păi tu vorbești de competență matracuco ? Monument mai mare de prostie și aroganță PSD nici că există. Las că vin alegerile hienelor !


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Covrig - Mizil

23.06.2026

Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca

Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia

Geanina

23.06.2026

Acest Pinocchio impostor a fost cu Veștea la AUR pe ușa din spate să „ negocieze” , la fel maestrul Câmpeanu - noneducație plagiator. Bogdane taică, mare rumeguș ești !

Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"

Jenel

23.06.2026

Sigur! Categoric! Atat doar ca ce crezi tu nu are nicio importanta pentru nimeni... Gunoaie ordinare! Ati bagat tara in sant doar ca sa puteti fura in continuare!

Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing