Monica Săsărman, despre dreptul la pensie al țăranilor din zone necooperativizate: "Senatorii liberali, useriști și auriști le taie acest drept"

"Senatorii liberali, useriștii progresiști și auriștii suveraniști sunt pe aceeași lungime de undă la vot în Senat: votează cot la cot, după cum dictează premierul Bolojan", a transmis Monica Săsărman, consilierul președintelui Camerei Deputaților.

"Ce aveți, frate, cu #țăranii din zonele necooperativizate? V-ați repezit ca hienele să le #tăiați dreptul de a beneficia cu adevărat de #pensie. 𝗢 𝗽𝗲𝗻𝘀𝗶𝗲 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗰𝗮𝗿𝗲 𝗮𝘂 𝗱𝗮𝘁 𝗦𝘁𝗮𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗶̂𝗻𝗮𝗶𝗻𝘁𝗲 𝗱𝗲 𝟭𝟵𝟵𝟬 𝗰𝗼𝘁𝗲 𝗱𝗲 𝗹𝗮𝗽𝘁𝗲, 𝗰𝗮𝗿𝗻𝗲, 𝗯𝗿𝗮̂𝗻𝘇𝗮̆, 𝗼𝘂𝗮̆ 𝘀̦𝗶 𝗰𝗼𝘁𝗲 𝗱𝗶𝗻 𝘁𝗼𝗮𝘁𝗲 𝗽𝗿𝗼𝗱𝘂𝘀𝗲𝗹𝗲 𝗼𝗯𝘁̦𝗶𝗻𝘂𝘁𝗲 𝗶̂𝗻𝘁𝗿-𝗼 𝗴𝗼𝘀𝗽𝗼𝗱𝗮̆𝗿𝗶𝗲 𝘁̦𝗮̆𝗿𝗮̆𝗻𝗲𝗮𝘀𝗰𝗮̆.

Vreți să vă cadă în genunchi și să vă cerșească milă și îndurare pentru dreptul lor, ca pe vremea ciocoilor? Nu vă e rușine să îi lăsați la mila sorții?

Recunosc că nu aveam așteptări de la premierul Bolojan să înțeleagă problema țăranilor din zonele necooperativizate. Nu aveam așteptări nici de la progresiști. Aveam așteptări de la autointitulații suveraniști, ei, cei care pretind că le știu pe toate. Dar, să te declari suveranist și să votezi progresist, tăind bruma de speranță a țăranilor din zonele necooperativizate în valorificarea dreptului lor la pensie, asta înseamnă deja impostură.
Scriu despre votul din Comisia de muncă din Senat pentru că oamenii trebuie să-i vadă cu adevărat pe #vânzătorii_de_iluzii din Senatul României, dincolo de mesajele pompoase din spațiul public, să vadă adevărată față de sub mască, indiferent de cine poartă masca respectivă", a transmis Monica Săsărman.


CONTEXT. În 1977 a fost adoptat Decretul Lege nr. 5 prin care toți țăranii din zona necooperativizată erau asigurați la sistemul de pensii. Contribuția se achita fie în numerar, fie prin produsele pe care țăranii le livrau Statului, așa numitele ”cote la stat” de care nimeni nu scăpa, iar stagiul minim de cotizare era de 10 ani. Evidența produselor era ținută de comisii constituite pe lângă consiliile populare.

După 1990, comisiile au trecut în subordinea ministerului muncii, iar documentele nu se mai regăsesc.
În anul 2000, faimoasa Convenție Democrată Română (CDR) a adoptat Legea 19/2000 prin care, practic, le-au luat acest drept.

În 2023, în mandatul guvernării PSD, legea pensiilor a fost modificată, astfel încât acestor țărani li s-a recunosc dreptul la pensie. Însă, oamenii s-au lovit de imposibilitatea de a-și depune dosarul de pensie pentru că nu pot face dovada livrării acelor produse (documentele de livrare a produselor nu se mai regăsesc).
În acest context, colegii social-democrați au propus modificări ale legii, astfel încât oamenii să își poată valorifica acest drept.

"În Comisia de muncă din Senat, liberalii, progresiștii și suveraniștii au votat împotriva acestui proiect de lege.
Vă întreb pe voi, cei aleși de oameni să îi reprezentați, dormiți mai bine noaptea dacă tăiați posibilitatea țăranilor de a-și valorifica un drept al lor pentru care au muncit?", a transmis Monica Săsărman.
Raportul în comentarii

COMENTARII

RP

în 10.03.2026 ora 08:13:39 Relea Piticu a scris:

Lasă un răspuns

Citește ultimul sondaj mătușă, mai lasă harneala și fă-ți un tratament urgent, auzi la mătușa, e nervoasă că și-a rătăcit andrelele


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Covrig - Mizil

23.06.2026

Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca

Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing