Moment istoric din 1918, rememorat la Muzeul Județean (FOTO)

La Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud a avut loc, astăzi, un eveniment special, intitulat “Memoria unui Muzeu. Jurământul Gărzii Naționale Române din Bistrița la data de 7 noiembrie 1918”. “După cum spun documentele epocii, la prima oră a acelei zile, vreo 400-500 de membri ai Gărzii Naționale Române, în frunte cu comandantul lor, dr. George Triff, […]

La Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud a avut loc, astăzi, un eveniment special, intitulat “Memoria unui Muzeu. Jurământul Gărzii Naționale Române din Bistrița la data de 7 noiembrie 1918”.
 
“După cum spun documentele epocii, la prima oră a acelei zile, vreo 400-500 de membri ai Gărzii Naționale Române, în frunte cu comandantul lor, dr. George Triff, cu ofițeri români, fruntași și mult popor, au fost prezenți în curtea cazarmei de honvezi a armatei austro-ungare (actuala locație a muzeului) și au intonat “Pe-al nostru steag”, un mic preambul al Marii Uniri din 1 Decembrie ce urma să se înfăptuiască. Gest temerar al înaintașilor noștri bistrițeni, care a fost consfințit apoi prin prezența tuturor la Biserica Română, cu tricolorul la chipie și butonieră. Un moment istoric ce a meritat rememorat astăzi, mai ales că nu toate faptele de eroism ale predecesorilor au ajuns să fie cunoscute de publicul larg. Cântecul patriotic al lui Ciprian Porumbescu, fredonat atunci, ne oferă și azi certitudinea că E SCRIS UNIRE PE-AL NOSTRU STEAG!”, a transmis primarul Bistriței, Ioan Turc, prezent la eveniment.
 
“Atunci când ne raportăm la Marea Unire din decembrie 1918, majoritatea ne gândim la semnificațiile istorice, la extraordinarele evenimente de la Alba Iulia, la entuziasmul românilor și al delegaților. Despre ce s-a întâmplat în zilele și săptămânile de dinaintea Unirii, în fiecare oraș, comună și județ se știe însă foarte puțin. Această parte de istorie locală care ne ajută să înțelegem cum a fost, ce au gândit oamenii atunci, într-un context extraordinar, în care s-au purtat exemplar, a fost completată astăzi, 25 noiembrie, la Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud prin reconstituirea momentului Depunerii jurământului de către Garda Națională Română din Bistrița la 1918”, a transmis prefectul Stelian Dolha.
 

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing