Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, la Davos: „M-am asigurat că România are un cuvânt de spus la masa deciziilor"

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, se află în aceste zile la Davos, unde participă la lucrările World Economic Forum și reprezintă România.

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, ministrul Bogdan Ivan a transmis că a avut o întâlnire importantă cu Rafael Mariano Grossi, directorul general al Agenției Internaționale pentru Energie Atomică, discuțiile fiind axate pe rolul strategic al energiei nucleare în România.

„Energia nucleară nu este o dezbatere teoretică. Este o decizie strategică, legată direct de securitatea energetică, de prețuri și de competitivitatea economiei”, a subliniat Bogdan Ivan, precizând că România va continua procesul de decarbonizare într-un mod „pragmatic și inteligent”, mizând pe producția stabilă și curată de energie nucleară.

Ministrul Energiei a prezentat și contextul dificil al pieței energetice actuale:

  • consumul intern a depășit constant 9.000 MW, la maximele ultimilor patru ani

  • în vârf de sarcină, România a importat între 1.200 și 2.000 MW

  • săptămâna trecută, țara noastră a avut cea mai scumpă piață de energie din Europa

„Acest model nu este sustenabil pe termen lung. Dacă îl perpetuăm, riscăm să afectăm grav economia”, a avertizat oficialul român.

În acest context, Bogdan Ivan a reafirmat direcțiile strategice ale României în domeniul energetic:

  • investiții în construcția a două noi unități nucleare la Cernavodă, de câte 720 MW fiecare

  • accelerarea proiectului SMR de la Doicești, primul de acest tip din Europa, cu o capacitate de 462 MW

  • gestionarea responsabilă a perioadei 2027–2029, când retehnologizarea Unității 1 de la Cernavodă va scoate temporar din sistem aproximativ 700 MW, prin dezvoltarea de noi capacități pe gaz și interconectări mai puternice

„Deciziile pe care le luăm acum vor conta ani de zile. Ele trebuie luate anticipativ, nu sub presiunea crizelor”, a transmis ministrul Energiei de la Davos.

COMENTARII

RM

în 24.01.2026 ora 06:18:00 Roldovan Madu a scris:

Lasă un răspuns

Mai pune și tu mâna pe o carte, fă niște cornete ceva, Ivane taică. Parcă îl auzi pe Marcel covrigarul șef al tău : ești și tu aici Bogdane, hă hă hă .

RP

în 23.01.2026 ora 07:17:29 Relea Piticu a scris:

Lasă un răspuns

Auziți la mormolocul ăsta PSD-ist bun la toate ce scoate din neuronul unic pe care îl are: „M-am asigurat că România are un cuvânt de spus la masa deciziilor" . Serios,, competentule ? Asta îți dă ție în scăfîrlie ?


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Covrig - Mizil

23.06.2026

Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca

Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing