Ministrul Bogdan Ivan: "România accelerează producția de armament"
Ministrul Economiei, Bogdan Ivan, a declarat miercuri că anul acesta o să avem dronele noastre, iar în două ani şi jumătate proprie noastre pulberi, el precizând că cei din minister lucrează împreună cu cei din MAPN pe necesarul Armatei Române.
”În momentul de faţă, colegii mei, la nivel tehnic, lucrează împreună cu cei din MAPN pe această analiză, pe necesarul Armatei Române, pentru a vedea la modul foarte concret ceea ce putem să producem, să livrăm mâine, unde putem să ofertăm, pe de o parte, pe de altă parte, acolo unde putem să facem investiţii”, a spus ministrul Bogdan Ivan, la Parlament.
El a dat ca exemplu, la Făgăraş, linia de producţie de TNT, de RDX, situaţia Fabricii de Pulberi Victoria, la care deja a câştigat procesele pentru expropiere a terenului.
”Acum analizăm la modul foarte clar unde investim foarte ţintit şi unde putem să şi producem până la finalul acestui an. Suntem pregătiţi să extindem capacităţile de producţie şi acum lucrăm împreună cu Ministerul Apărării la acest mecanism de asigurare a cât mai mult din necesarul intern a României.
Bogdan Ivan a spus că la finalul acestei săptămâni va fi o întâlnire de follow-up pentru a stabili foarte clar ce fac, în ce termen şi cu ce surse de finanţare.
Bogdan Ivan a spus că a semnat anul trecut în calitate de ministru a cercetării cu fostul ministrul economiei un parteneriat atât pe cercetare şi dezvoltare de noi concepte de dronă.
”Avem mai multe tipuri, inclusiv cele care pot să fie folosite în armată, dar şi cele care pot să fie folosite în sectorul civil. O să avem testări, până la finalul lunii mai, urmând ca în cursul acestei verii (..) să începem să producem aceste drone”, a completat el.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Horica
11.07.2026Unde le gaseste pe toate injectatele astea profesioniste maxim la ''sefa" asta ii pusca colagenu deja tocmai acum cand a devenit sefa, toate inteligente de crapa, la fel purtatoarele de cuvant zici ca sunt scoase la produs
la articolul Ea este noua șefă a Serviciului Permise și Înmatriculări Bistrița-Năsăud
Ana
10.07.2026Și iar și iar pile.....
la articolul Ea este noua șefă a Serviciului Permise și Înmatriculări Bistrița-Năsăud
ȘOVAN DANIEL-ILIE
10.07.2026Justiția europeană înseamnă mai mult decât legi traduse. Înseamnă respect pentru timpul și demnitatea cetățeanului. Suntem chemați la ora 08:00, iar dosarul este strigat la 14:00, 15:00 sau chiar 16:00. O zi întreagă pierdută pentru câteva minute în fața instan�...
la articolul Un avocat rupe tăcerea și critică instanțele de judecată
Frankies
09.07.2026Altă țuță cu bot de rață în trend, bă da toate seamănă deja
la articolul Ea este noua șefă a Serviciului Permise și Înmatriculări Bistrița-Năsăud
COMENTARII