Mihaela Ivan: “Pentru mine 8 martie nu este despre flori și cadouri, este despre ambiția unor femei”

“Pentru mine, 8 martie nu este despre flori și cadouri, dar le primesc cu drag, din respect pentru tradiție și pentru cei ce le dăruiesc. Ziua aceasta nu este despre gingășie, ci despre ambiția unor femei care au făcut o revoluție, au ieșit în stradă și au cerut drepturi egale. Și nu s-au lăsat, au […]

“Pentru mine, 8 martie nu este despre flori și cadouri, dar le primesc cu drag, din respect pentru tradiție și pentru cei ce le dăruiesc. Ziua aceasta nu este despre gingășie, ci despre ambiția unor femei care au făcut o revoluție, au ieșit în stradă și au cerut drepturi egale. Și nu s-au lăsat, au reușit!
Este ziua care ne amintește să le spunem „Mulțumesc” acelor femei care ne-au lăsat poate cea mai important moștenire: Dreptul de a fi orice ne dorim noi să fim! Poate că, dacă nu erau ele, nici mama mea nu ar fi fost militar de carieră și nici eu nu aș fi putut să lucrez într-un domeniu al bărbaților.
Un domeniu unde trebuie să fii tare, ca să fii bună, ascultată și acceptată!”, a transmis Mihaela Ivan, purtătorul de cuvânt al Consiliului Județean Bistrița-Năsăud.
 
“Cum poate o femeie să reziste într-un domeniu al bărbaților? Să fie atât de pregătită profesional, încât să i se evidențieze creierul și să muncească mereu cot la cot cu bărbații. Dacă vrei să fii tratată în mod egal, comportă-te ca atare. Nu-i ușor, dar asta e singura soluție. Totul ține de atitudine și profesionalism. E ceva ce am învățat de la mama. O bărbată care a fost în 3 misiuni, în Irak și Afganistan și mereu mi-a zis să tai IMposibilul din fața posibilului. ….și totuși, de dragul ei, de 8 Martie îi transmit că țin la ea enorm și îi mulțumesc pentru ceea ce sunt acum. M-a învățat că feminitatea înseamnă să lupți, indiferent dacă ești în bocanci sau pantofi, dar să țin capul sus și nasul jos. Totuși, 8 martie n-are farmec fără voi, bărbații. Până la urmă tot la voi ajungem. La mulți ani, dragi femei, mulțumim dragi bărbați pentru că sunteți și împreună dăm sens vieții!”, spune Mihaela Ivan. 
 
 

COMENTARII

Ma

în 08.03.2021 ora 20:48:31 Mache a scris:

Lasă un răspuns

Te rog scuteste-ne de flatulatiile astea filozofice! Daca te pretinzi o femeie educata si cu principii, du-te in sediul Pezede si da afara toata panaramele care graviteaza pe acolo. Du-te in toate institutiile pe unde ati promovat amante si neveste pe baza unui singur criteriu, pixdicesc. Fa-ti un ONG si “salveaza” femeile care se prostitueaza din proprie initiativa, unele sub acoperire de fotomodel. Doar o femeie frustrata poate defila cu feminismul asta patetic! In rest, La multi ani tuturor femeilor adevarate, care nu incearca sa fie barbati!


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing