MEDICII de la Preventoriul Ilișua au salarii mai mici decât NORA consilierului primarului din Uriu
Anomalie în cadrul unei instituții din județul Bistrița-Năsăud, unde s-a luat o decizie cel puțin controversată, cu iz politic, decizie care îi aduce avantaje serioase unei tinere ajunsă director financiar contabil, fără a susține concurs.
Georgiana Suciu, care a absolvit facultatea în anul 2022 are un salariu de bază 8247 de lei! La această sumă, se adaugă spor pentru condiții periculoase de 825 de lei (10%), indemnizație de hrană de 347 de lei și vouchere de vacanță de 1450 de lei.
Salariul pe care-l primește doamna Suciu este stabilit conform legii, dar asta nu înseamnă că nu poate fi o anomalie sau chiar o nedreptate. Nu vorbim aici doar de condițiile în care a fost angajată, ci și de faptul că unii dintre colegii dânsei, cu mai multă experiență, care se expun unui risc mult mai mare, interacționând direct cu pacienții de la Preventoriul Ilișua, au salarii mai mici. De ce? Pentru că, în România, meritocrația pălește în fața relațiilor și, mai ales, a funcțiilor de conducere în care se numesc persoane după bunul plac al unora.
Conform grilei de salarizare, un medic primar (gradația 5) de la Preventoriul Ilișua ia un salariu de bază de 7627 de lei și sporul de doar 763 de lei (10% din salariu). Ca să ajungă la nivelul acesta, pe lângă facultatea de șase ani și rezidențiatul, medicii au nevoie de minimum 5 ani în specializare și să susțină examenul de primariat. Adică peste 10 ani de studii și experiență, pentru un salariu mai mic decât al unei tinere care a absolvit o facultate de 3 ani și are experiență minimă, fiind angajată și fără concurs.
Unde e corectitudinea în toată treaba asta? Hai, noapte bună, România!
în 17.11.2023 ora 13:21:25 Anonim a scris:
Lasă un răspuns
Este adevărat, ar trebui sa se facă un control la Preventoriul Ilisua deoarece toate posturile sunt ocupate doar de pilele primarilor actual și cei care au fost, majoritatea sunt neamuri între ei! Instituție mai coruptă greu mai găsești!!
în 15.11.2023 ora 08:55:50 Mycky Mouse a scris:
Lasă un răspuns
Este vorba de 0.5 post de medic primar !!!!
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Învan Bogdan
22.06.2026Adică dacă pui un imbecil needucat în funcții în care face zero, ajunge el să aibă în CV că a „deținut o vastă experiență”???? Adică habar nu ai să repari trei cauciucuri, te dă afară șefu, dar tu zici am experienta maximă deja am trei cauciucuri la activ. ...
la articolul Diana Morar, propusă vicepremier. Bogdan Ivan, ministru al Energiei în Guvernul Veștea
Diana - Romsilva
22.06.2026E de tot râsul ce scrieți „Politicianul bistrițean aduce o experiență ministerială diversă, după ce a gestionat în trecut portofoliile de la Digitalizare, Economie și Energie” Urmează ministerul Sănătații apoi al Apărării și apoi un tomberon pentru acest i...
la articolul Diana Morar, propusă vicepremier. Bogdan Ivan, ministru al Energiei în Guvernul Veștea
ecologistul
22.06.2026No si care-i baiuu ? Vine si asta sa mance ceva ca doara nu s-a culca cu burta goala. Lasati isteriile , si invatati odata ca nu suntem singuri sub soare si numai fitele noastre conteaza. Traiasca MARIA SA URSUL !
la articolul Un urs într-o gospodărie din localitatea Petriș
Versace Horea
22.06.2026Capitala a ceeee???? A modei ??? Să mori de râs nu alta, Turnu Dogarilor și doage gen Botezatu, Lazania așa zice el că e capitala modei
la articolul Bistrița va fi capitala modei, cu Cătălin Botezatu și 25 de designeri internaționali
COMENTARII