Material lemnos fără documente legale, în valoare de peste 10.000 de lei, confiscat de polițiști, în cadrul unei acțiuni
Au fost controlate 8 transporturi de material lemnos și legitimate 14 persoane
La data de 28 iunie a.c., polițiștii Serviciului de Ordine Publică au organizat și desfășurat o acțiune în scopul prevenirii și combaterii delictelor silvice, pe raza județului.
Astfel, în colaborare cu lucrători silvici din cadrul ocoalelor silvice, s-a acționat pe raza județului Bistrița-Năsăud, pentru combaterea activităților ilicite în domeniile economice specifice exploatării, prelucrării și comercializării materialului lemnos și combaterea braconajului piscicol, fiind controlate 8 transporturi de material lemnos și legitimate 14 persoane.
Pentru neregulile constatate, au fost aplicate 2 sancțiuni contravenționale în valoare de 9000 de lei, ambele conform Legii nr. 171/2010, iar ca măsură complementară a fost dispusă confiscarea cantității de 11,5 metri cubi de cherestea, în valoare de 10.642 de lei.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Vasile Pop
22.07.2026Bună seara. Vrem să știm dacă s-a aflat identitatea persoanei decedate. Mulțumim.
la articolul Descoperire macabră într-o pădure de lângă Bistrița
Veteran
19.07.2026Soluția ar fi ca domnul ecologist Marius Bălan sa nu își mai bage nasul de cate ori se vrea sa se taie un copac din oraș ori să fie tras la răspundere pentru toate pagubele produse de aceștia când se prăbușesc incluși îndepărtarea lor sa ii fie imputată lui
la articolul Un alt arbore s-a prăbușit în parcul din Bistrița. Ce măsuri anunță primarul
Grindă - Beclean
18.07.2026Zero barat „ deputățelul ” Suciu, iar o dă pe jigniri și minciuni marca PSD, lasă că vin alegerile ! Rușine haita PSD cu Știucă în frunte !
la articolul Daniel Suciu: “Se adună asfalt pe străzile Bistriței”
Săsărman Moni
17.07.2026Hai sictir hienă PSD, întruparea ipocriziei, imposturii și infatuării, las că vin alegerile, hoților !
COMENTARII