Manifestarea culturală ,,Memoria unui Muzeu”. Evenimentul va avea loc în curtea Muzeului Bistrița
Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud în parteneriat cu Asociația Națională Cultul Eroilor ,,Regina Maria”, Filiala județeană ,,Colonel Liviu Rusu”, Brigada 81 Mecanizată ,,General Grigore Bălan” și Asociația de Tradiții Militare Românești din Bacău organizează în data de 25 noiembrie 2021, începând cu orele 11ºº, manifestarea culturală ,,Memoria unui Muzeu. Jurământul Gărzii Naționale Române din Bistrița la data […]
Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud în parteneriat cu Asociația Națională Cultul Eroilor ,,Regina Maria”, Filiala județeană ,,Colonel Liviu Rusu”, Brigada 81 Mecanizată ,,General Grigore Bălan” și Asociația de Tradiții Militare Românești din Bacău organizează în data de 25 noiembrie 2021, începând cu orele 11ºº, manifestarea culturală ,,Memoria unui Muzeu. Jurământul Gărzii Naționale Române din Bistrița la data de 7 noiembrie 1918”. Evenimentul va avea loc în curtea Muzeului Bistrița.
Ultimele luni ale anului 1918 au adus pentru românii ardeleni încununarea tuturor năzuințelor de întregire națională care, începând cu Epoca Modernă, au făcut parte din toate proiectele elitei românești de aici și au reprezentat pentru întreaga populație a Transilvaniei flacăra oricărei speranțe într-un viitor național luminos. Marea Adunare de la Alba-Iulia din 1 Decembrie 1918 avea să consfințească împlinirea acestui vis secular.
În efortul de recuperare a unei pagini de istorie mai puțin cunoscută de publicul larg, dorim să reconstituim evenimentele petrecute în curtea cazarmei honveze (astăzi Muzeul Bistrița) la 7 noiembrie 1918, după cum spun documentele epocii: ,,În ziua de 7 noiembrie, dimineața la ora 7, s-au adunat toți membri Gardei Naționale Române din Bistrița în număr de vreo 400-500 în curtea Cazarmei honvezilor, azi în posesiunea Gardei române. În frunte cu comandantul lor, dr. George Triff, ofițeri români, fruntași și mult popor, intonând imnul „Pe-al nostru steag”, într-o falnică ceată, în ordine pe chipie și în butonieră cu tricolorul român, au venit la biserica română. ”
Evenimentul public se va desfășura în curtea Muzeului bistrițean (fosta cazarmă de honvezi a armatei austro-ungare, din 1919 Cazarma ,,Principele Mircea”), strada General Grigore Bălan nr. 19 urmând ca, de la ora 12ºº, să se desfășoare lucrările Simpozionului de istorie locală ,, Societatea bistrițeană și năsăudeană în primele două decenii ale secolului al XX-lea”.
Responsabil proiect – Muzeograf, Virgil Mureșan
Vă așteptăm cu mult drag!
Manager,
Alexandru Gavrilaș
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica
28.06.2026Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs
la articolul Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”


COMENTARII