Mai mulți proprietari de terase – avertizați de jandarmi pentru nerespectarea măsurilor stabilite pentru scenariul roșu

Jandarmii execută în această perioadă verificări privind respectarea măsurilor stabilite pe raza municipiului odată cu intrarea în scenariul roșu. Având în vedere faptul că incidența cumulată a cazurilor de îmbolnăviri cu Covid-19 în ultimele 14 zile este mai mare decât 3/1000 de locuitori în Bistrița, proprietarii localurilor și teraselor de pe raza municipiului trebuie să […]

Jandarmii execută în această perioadă verificări privind respectarea măsurilor stabilite pe raza municipiului odată cu intrarea în scenariul roșu. Având în vedere faptul că incidența cumulată a cazurilor de îmbolnăviri cu Covid-19 în ultimele 14 zile este mai mare decât 3/1000 de locuitori în Bistrița, proprietarii localurilor și teraselor de pe raza municipiului trebuie să cunoască faptul că pe timpul scenariului roșu se interzice activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfăşoară activităţi de preparare, comercializare şi consum al produselor alimentare şi/sau băuturilor alcoolice şi nealcoolice, de tipul restaurantelor şi cafenelelor, în interiorul clădirilor, precum și activitatea operatorilor economici licenţiaţi în domeniul jocurilor de noroc.

De asemenea, aceste măsuri se aplică și teraselor parțial acoperite adică operatorilor economici care desfășoară activități în spații publice închise care au un acoperiș, plafon sau tavan și care sunt delimitate de cel puțin doi pereți, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent.

Totodată, este interzisă organizarea și desfășurarea activității în cadrul cinematografelor, instituțiilor de spectacole și/sau concerte.

Aceste restricţii se vor ridica prin hotărâre a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă în funcție de incidenţa cumulată a cazurilor de îmbolnăviri cu Covid-19 în ultimele 14 zile, comunicată de către Direcţia de Sănătate Publică.

Numai în ultimele 24 de ore, jandarmii au verificat 54 de societăți comerciale și 137 de locații, fiind legitimate 368 de persoane. 3 operatori economici, proprietari de terase au fost avertizați cu privire la măsurile care trebuie respectate în această perioadă.
Au fost aplicate în total 38 de sancțiuni, astfel: în context Covid – 30 de sancțiuni (8 amenzi în valoare de 4.000 de lei și 22 de avertismente scrise), respectiv alte 8 sancțiuni (5 amenzi în valoare de 2.700 lei și 3 avertismente scrise – Legea nr 61 din 1991).
Purtarea măștii de protecție, astfel încât să acopere nasul și gura, este obligatorie pentru toate persoanele care au împlinit vârsta de 5 ani, în toate spațiile publice deschise.

Etichetele acestui articol sunt Jandarmeria Bistrița

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing