Lucrări avansate la fosta clădire a Tribunalului. Radu Moldovan: “Va fi un centru educațional al excelenței” (FOTO)

Lucrările la reabilitarea clădirii fostului Tribunal din Bistrița sunt în stare avansată. Președintele Consiliului Județean, Emil Radu Moldovan, a vizitat șantierul lucrării și spune că această clădirea va fi transformată într-un centru educațional. “În 2015, am făcut tot ce mi-a stat în putință, ca fosta clădire a Tribunalului din Bistrița, să fie dată în […]

Lucrările la reabilitarea clădirii fostului Tribunal din Bistrița sunt în stare avansată. Președintele Consiliului Județean, Emil Radu Moldovan, a vizitat șantierul lucrării și spune că această clădirea va fi transformată într-un centru educațional.
 
“În 2015, am făcut tot ce mi-a stat în putință, ca fosta clădire a Tribunalului din Bistrița, să fie dată în administrarea Extensiei Universității Tehnice din Cluj-Napoca, pentru a fi transformată într-un centru educațional al excelenței.
De asemenea, împreună cu ADR N-V și UTCN, am găsit soluții de finanțare a reabilitării clădirii. Acum visul se transformă-n realitate, iar studenții pasionați de tehnologie-cercetare-dezvoltare-inovare, vor avea atât oportunitatea să învețe acasă-n Bistrița-Năsăud, dar și șansa să studieze în condiții excelente, într-una dintre cele mai frumoase locații”, a transmis Radu Moldovan.
 
“Clădirii monument îi este redată strălucirea prin lucrări ample de reabilitare, pentru a putea să adăpostească săli de curs, laboratoare dotate cu roboți, biblioteca și să pregătească studenții de la specializări (licență/masterat), precum: Inginerie Economică Industrială, Producție Digitală, Robotică, Inginerie medicală sau Ingineria și managementul calității. Totodată, aici va fi și “casa” Asociației Produs în Bistrița-Năsăud și a antreprenorilor ce vor să sprijine inițiativele locale, educația și tinerii. Educația are nevoie de proiecte reale, de viziune care să fie concretizată în astfel de fapte. Doar așa putem să dăm un exemplu noii generații, să creadă-n visurile lor și să le transforme în proiecte utile comunității. Continuăm să transformăm proiectele-n fapte, să oferim tinerilor șansa de a “crește” acasă-n Bistrița-Năsăud”, a transmis președintele Consiliului Județean.
 

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing