Locuitorii de pe strada Ioan Slavici din Bistrița, deranjați de proiectul pentru piste de bicicletă

Demararea lucrărilor pentru amenajarea unei piste pentru biciclete și pe strada Ioan Slavici pare să deranjeze locuitorii din zonă. Amintim că e vorba de proiectul aprobat în timp ce orașul era administrat de Ovidiu Crețu. În acest context, s-au alocat bani pentru amenajarea a 26,056 km de piste de cicliști pe 28 de străzi din […]

Demararea lucrărilor pentru amenajarea unei piste pentru biciclete și pe strada Ioan Slavici pare să deranjeze locuitorii din zonă. Amintim că e vorba de proiectul aprobat în timp ce orașul era administrat de Ovidiu Crețu. În acest context,  s-au alocat bani pentru amenajarea a 26,056 km de piste de cicliști pe 28 de străzi din Bistrița.

Locuitor al străzii Ioan Slavici din Bistrița, Eugen Miloș, a scris următoarele pe pagina sa de socializare: ” Parcă nu aveam atâtea probleme încâlcite de rezolvat în orașul nostru, mai generăm una, pista de biciclete de pe strada Ioan Slavici, strada pe care locuiesc. O decizie total negândită, nu am nimic împotriva bicicliștilor, a pistelor făcute acolo unde se poate, deci mai puține mașini în oraș și mai mult aer curat, dar- strada este îngustă, cu circulație intensă , eu, cei care locuim pe Slavici, când ieșim cu mașina din curte, suntem nevoiți să oprim pentru două minute pentru a închide poarta, la fel când vrem să intrăm în curte, suntem nevoiți să oprim mașina pentru a deschide poarta, până acum opream, pentru a nu îngreuna traficul, urcându-ne jumătate pe trotuar. Când va fi finalizată pista pentru bicicliști, cum, unde, vom putea opri ? După nivelul de gândire a celui care a generat problema, cred că răspunsul o să fie- asta nu e treaba mea. Am răbdat, am trecut peste multe alte decizii ciudate ale aleșilor dar acum o să fiu pus în situația de a opri în mijlocul străzii, să cobor calm din mașină în mijlocul claxoanelor și a înjurăturilor, să deschid poarta, să mă întorc la mașină și să intru în curte, după care să încerc să uit de nervi și neputință. Unde am ajuns (!), oare nici o speranță de mai bine, mai normal ?”, se întreabă fratele poetului Alexandru Cristian Miloș, trecut la cele veșnice cu puțin timp în urmă.

Unde vor fi amenajate aceste piste de biciclete: În prima etapă, au fost cuprinse străzile 1 Decembrie, Avram Iancu, Grănicerilor, Ghinzii, C.R. Vivu, Vasile Lupu, Tudor Vladimirescu, Cimitirului, Crinilor, Ioan Slavici, Subcetate, Drumul Cetăţii, Drumul Dumitrei Vechi, Dimitrie Cantemir, Împăratul Traian, Valeriu Branişte, Aleea Sălciilor, Petru Maior, Al. Odobescu, Ioan Raţiu, Codrişor/Victor Onişor, Alba Iulia, Aleea Şieu, Panait Cerna, Gheorghe Pop de Băseşti, Axente Sever și Garoafei.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing