Liceul de Arte Corneliu Baba: Expoziţie cu mesajul nonviolenţă (FOTO)
Polițiștii încurajează și răsplătesc creativitatea, mai ales atunci când este folosită pentru a promova non-violența Ziua de 2 octombrie marchează Ziua Internațională a Nonviolenței, dată stabilită de Organizația Națiunilor Unite. Această zi reprezintă un bun prilej pentru polițiști de a “instiga”, prin diverse manifestări, la toleranță, înțelegere și armonie. Tinerii rămân o categorie prioritară, o […]
Polițiștii încurajează și răsplătesc creativitatea, mai ales atunci când este folosită pentru a promova non-violența
Ziua de 2 octombrie marchează Ziua Internațională a Nonviolenței, dată stabilită de Organizația Națiunilor Unite.
Această zi reprezintă un bun prilej pentru polițiști de a “instiga”, prin diverse manifestări, la toleranță, înțelegere și armonie. Tinerii rămân o categorie prioritară, o categorie pentru care polițiștii adaptează constant mesajul preventiv și pentru care sunt organizate activități în contextul vârstei și preocupărilor lor.
În acest context, elevii clasei a XI-a B a Liceului de Arte Corneliu Baba, sub coordonarea doamnei profesor Iulia Burlac, au fost încurajați de polițiștii de la Compartimentul de Analiză și Prevenirea Criminalității să creeze mesaje preventiv-educative pe tema nonviolenței.
Astăzi, 1 octombrie, în curtea liceului a fost organizată o expoziție cu lucrările realizate, iar autorii lor, le-au expus colegilor tehnica folosită, cât și esența mesajului. La eveniment au fost prezenți atât profesori, cât și polițiștii Biroului pentru Siguranță Școlară care i-au asigurat de tot sprijinul lor. Totodată, polițiștii de la Prevenirea Criminalității le-au răsplătit implicarea prin acordarea unor diplome de mulțumire.
În perioada următoare, creațiile elevilor vor fi expuse în mai multe școli din Bistrița pentru a inspira un număr cât mai mare de elevi.
Le mulțumim, încă o dată, atât elevilor, cât și profesorilor, pentru sprijin și implicare!
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Covrig - Mizil
23.06.2026Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca
la articolul Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia























COMENTARII