Lari Anchidim, din Salva: “Diminuarea subvențiilor va duce la înmormântarea sectorului zootehnic”
„În 2021, pentru sectorul zootehnic, fermierii vor primi doar 19% din valoarea subvenţiilor încasate în 2020. Considerăm că o diminuare a subvenţiilor cu 81% faţă de anul trecut va duce la înmormântarea sectorului zootehnic”, a punctat Lari Anchidim, fermier și consilier local din comuna Salva. Invitat în conferința de presă a deputatului PSD Bogdan Ivan, […]
„În 2021, pentru sectorul zootehnic, fermierii vor primi doar 19% din valoarea subvenţiilor încasate în 2020. Considerăm că o diminuare a subvenţiilor cu 81% faţă de anul trecut va duce la înmormântarea sectorului zootehnic”, a punctat Lari Anchidim, fermier și consilier local din comuna Salva.
Invitat în conferința de presă a deputatului PSD Bogdan Ivan, Lari Anchidim a subliniat faptul că în 2020, bugetul alocat Ajutorului Național Tranzitoriu (ANT) a fost de 85 milioane euro, la care s-au adăugat 165 milioane euro pentru despăgubiri CoVid, iar anul acesta sunt alocate 48 de milioane de euro pentru toate aceste scheme.
Lari Anchidim: ”Un fermier dintr-o zonă normală care deţine nouă bovine şi 140 de ovine, la schema de plată din fonduri europene, ar trebui să aibă 10 bovine şi 150 de ovine. Dacă are doar efectivul de nouă bovine şi 140 de ovine, va primi doar subvenţie de la bugetul de stat, 289 euro pentru întreaga exploataţie. Cu această subvenţie, fermierul nu-şi achită nici drumul la bancă, administrare cont, fără să vorbim de cortaliere, acţiuni sanitar-veterinare obligatorii etc. Cu această plată simbolică, cum spune ministrul Oros, România va ajunge într-un haos total cu sectorul zootehnic. Fermierii nu vor mai depune cereri la APIA, nu vor mai avea interesul de a-şi identifica şi de a-şi crotalia animalele, iar baza de date a ANSVSA nu va fi cea reală.. Medicii veterinari nu vor mai fi primiţi în curtea fermierilor”.
„Singura subvenţie pe care o primeau toţi fermierii în sectorul zootehnic, respectiv Ajutorul Naţional Tranzitoriu (ANT), plătit din bugetul de stat pentru bovine, ovine şi caprine, pentru fermele mici sau din zonele defavorizate care nu îndeplinesc condiţiile pentru accesarea subvenţiei din fonduri europene, au primit anul acesta un buget cu 55% mai mic faţă de 2019. Din bugetul pentru 2021 se plăteşte subvenţia pentru anul 2020. Pe lângă faptul că până în ziua de astăzi nu a fost plătită această subvenţie, domnul ministru Adrian Oros a anunţat că ne-a alocat un buget cu 55% mai mic, din care vrea să plătească trei scheme de plată. Pentru bovine va ajunge 1,026 euro, ovine şi caprine – 2 euro, iar pentru tona de lapte livrată – 0,41 cenţi. E mai mult decât o bătaie de joc la adresa fermierilor”, a concluzionat femierul din Salva.
în 27.03.2021 ora 21:16:58 m a scris:
Lasă un răspuns
Lasa nu te mai plange atat pe la partide politice, fiindca nu mori de foame, la cate afaceri ai, tehnician veterinar, crescator de oi, proiecte cu medicul veterinar s.a.m.d
Daca statul nu mai are de unde sa ofere, ce sa faci, mergi mai departe si cu mai putin, incerci si altceva.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
COMENTARII