Jandarmii și polițiștii, controale la persoanele izolate la domiciliu în Bistrița-Năsăud
Efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud execută zilnic misiuni de ordine publică în proximitatea locațiilor de carantinare. De asemenea, jandarmii execută pe raza județului, acțiuni pentru monitorizarea prezenței persoanelor izolate la domiciliu în echipe mixte cu IPJ BN și în patrule independente. În ziua de 22.03.2020, intervalul 08.00 – 23.00, jandarmii au executat […]
Efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud execută zilnic misiuni de ordine publică în proximitatea locațiilor de carantinare. De asemenea, jandarmii execută pe raza județului, acțiuni pentru monitorizarea prezenței persoanelor izolate la domiciliu în echipe mixte cu IPJ BN și în patrule independente.
În ziua de 22.03.2020, intervalul 08.00 – 23.00, jandarmii au executat în patrule independente în contextul acțiunilor de prevenire COVID 19 și au efectuat controale în 8 localități – 31 de locații, verificănd 83 de persoane.
În acest moment sunt angrenați în misiuni de prevenire COVID 19, un număr de 71 de jandarmi, astfel: misiuni de pază si protectie la centrele de carantinare, în patrule mixte cu poliția și în patrule de jandarmi – pentru verificări la domiciliu ale persoanelor izolate.
Totodată, jandarmii execută acțiuni specifice de patrulare în zona centrelor comerciale, a hipermaketurilor, a famaciilor și în special în zonele în care cetățenii se deplasează frecvent pentru aprovizionare.
Și polițiștii din Bistrița-Năsăud acționează în permanență pentru prevenirea răspândirii COVID-19.
Astfel, în ultimele 24 de ore, politistii bistrițeni au verificat modul de respectare a măsurii de izolare în cazul a 921 de persoane, nefiind constate nereguli. De asemenea, 424 de societăți comerciale au fost controlate pentru asigurarea suspendării activității, fiind aplicată o sancțiune contravențională cu avertisment.
Polițiștii bistrițeni continuă să acționeze integrat, în echipaje mixte cu jandarmi și polițiști locali, pentru impunerea normelor legale în timpul stării de urgență prin verificarea persoanelor și societăților comerciale, fluidizarea traficului rutier și escortarea autovehiculelor care tranzitează județul Bistrița-Năsăud cu persoane care revin din afara granițelor României.
În acest moment sunt angrenați în misiuni de prevenire COVID-19, un număr de 170 de agenți ai IPJ și Poliția Locală. Până la această dată, ca urmare a nerespectării obligațiilor privind izolarea, polițiștii din Bistrița-Năsăud au aplicat 13 sancțiuni contravenționale, în valoare de 17.100 de lei. De asemenea, pentru abaterile constatate cu ocazia verificărilor efectuate la societăți comerciale, au fost aplicate 7 sancțiuni, în valoare de 70.100 de lei.
În total, în data de 22.03, polițiștii bistrițeni au efectuat un număr de 295 controale.
în 24.03.2020 ora 07:40:00 Marc a scris:
Lasă un răspuns
Foarte bine. Să-i verifice pe cei veniți din Italia, Spania, Germania. Trebuie oprita răspândirea virusului.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica
28.06.2026Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs
la articolul Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
COMENTARII