Ionuț Simionca:”Măsurile aberante subminează încrederea românilor în capacitatea autorităților de a gestiona pandemia”
Președintele Partidului Mișcarea Populară (PMP) Bistrița-Năsăud, Ionuț Simionca, susține că măsurile restrictive aplicate în weekend sunt aberante. ”Măsurile aberante subminează încrederea românilor în capacitatea autorităților de a gestiona pandemia! Noi, bistrițenii, suntem extrem de disciplinați și determinați să facem tot ce trebuie pentru a contribui la limitarea extinderii pandemiei. Purtăm măști, cei mai mulți dintre […]
Președintele Partidului Mișcarea Populară (PMP) Bistrița-Năsăud, Ionuț Simionca, susține că măsurile restrictive aplicate în weekend sunt aberante.
”Măsurile aberante subminează încrederea românilor în capacitatea autorităților de a gestiona pandemia!
Noi, bistrițenii, suntem extrem de disciplinați și determinați să facem tot ce trebuie pentru a contribui la limitarea extinderii pandemiei. Purtăm măști, cei mai mulți dintre noi s-au vaccinat ori își doresc să se vaccineze și respectăm legea. Însă măsuri aberante, cum ar fi reducerea în weekend a programului magazinelor până la ora 18.00
și interzicerea circulației după ora 20.00, nu fac altceva decât să scadă încrederea românilor, în general, și a bistrițenilor, în particular, în capacitatea autorităților de a gestiona pandemia.
Evacuarea la miezul nopții, în condiții inumane, a pacienților Spitalului de ortopedie Foișor din București este o dovadă în plus a lipsei de empatie a guvernanților față de bolnavi și a incapacității celor care conduc treburile țării de a administra sistemul de sănătate – în condițiile în care se știa de mult timp că vom avea nevoie de mai multe locuri la terapie intensivă.
Pentru că ne dorim revenirea cât mai rapidă la normalitate, așteptăm de la Guvern să fie responsabil și eficient, să respecte legea, drepturile și libertățile cetățenești.
Raportul Departamentului de Stat al SUA (https://www.state.gov/…/2020-country-reports…/romania/), dat publicității la sfârșitul lunii trecute, remarcă faptul că, în 2020, sub pretextul prevenirii răspândirii #COVID-19, autoritățile din România au dispus măsuri ilegale de lipsire de libertate a persoanelor, i-au privat pe români de dreptul la liberă circulație, au încălcat libertățile noastre de exprimare, întrunire și asociere”, spune Ionuț Simionca.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
COMENTARII