Ionuț Simionca:”Măsurile aberante subminează încrederea românilor în capacitatea autorităților de a gestiona pandemia”

Președintele Partidului Mișcarea Populară (PMP) Bistrița-Năsăud, Ionuț Simionca, susține că măsurile restrictive aplicate în weekend sunt aberante. ”Măsurile aberante subminează încrederea românilor în capacitatea autorităților de a gestiona pandemia! Noi, bistrițenii, suntem extrem de disciplinați și determinați să facem tot ce trebuie pentru a contribui la limitarea extinderii pandemiei. Purtăm măști, cei mai mulți dintre […]

Președintele Partidului Mișcarea Populară (PMP) Bistrița-Năsăud, Ionuț Simionca, susține că măsurile restrictive aplicate în weekend sunt aberante.

”Măsurile aberante subminează încrederea românilor în capacitatea autorităților de a gestiona pandemia!

Noi, bistrițenii, suntem extrem de disciplinați și determinați să facem tot ce trebuie pentru a contribui la limitarea extinderii pandemiei. Purtăm măști, cei mai mulți dintre noi s-au vaccinat ori își doresc să se vaccineze și respectăm legea. Însă măsuri aberante, cum ar fi reducerea în weekend a programului magazinelor până la ora 18.00 🕕 și interzicerea circulației după ora 20.00, nu fac altceva decât să scadă încrederea românilor, în general, și a bistrițenilor, în particular, în capacitatea autorităților de a gestiona pandemia.

Evacuarea la miezul nopții, în condiții inumane, a pacienților Spitalului de ortopedie Foișor din București este o dovadă în plus a lipsei de empatie a guvernanților față de bolnavi și a incapacității celor care conduc treburile țării de a administra sistemul de sănătate – în condițiile în care se știa de mult timp că vom avea nevoie de mai multe locuri la terapie intensivă.

Pentru că ne dorim revenirea cât mai rapidă la normalitate, așteptăm de la Guvern să fie responsabil și eficient, să respecte legea, drepturile și libertățile cetățenești.

Raportul Departamentului de Stat al SUA (https://www.state.gov/…/2020-country-reports…/romania/), dat publicității la sfârșitul lunii trecute, remarcă faptul că, în 2020, sub pretextul prevenirii răspândirii #COVID-19, autoritățile din România au dispus măsuri ilegale de lipsire de libertate a persoanelor, i-au privat pe români de dreptul la liberă circulație, au încălcat libertățile noastre de exprimare, întrunire și asociere”, spune Ionuț Simionca.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing