Ioan Turc s-a întâlnit cu Emil Boc. Ce discuții au avut
“Azi m-am întâlnit cu primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, pentru a pune bazele unui parteneriat instituțional între primăriile celor două municipii vecine, care să încludă un schimb de bune practici în domenii multiple, cum ar fi urbanism, digitalizare, dar și măsuri pe componenta socială sau în segmentul infrastructurii”, a transmis primarul Bistriței, Ioan Turc. […]
în 21.04.2021 ora 12:39:27 Ardelean a scris:
Lasă un răspuns
Având in vedere „Autonomia universitară”, intenția Primăriei Bistrița de a investi în zona educațională, pe domeniul învățământului superior, se rezolvă direct cu universitătile clujene care au extensii la Bistrița.
Constituția României prevede la Art. 32 – „Dreptul la învăţătură”, aliniatul 6- „Autonomia universitară este garantată”. Această autonomie conferă universitătilor capacitatea recunoscută prin lege de a-si gestiona direct si nemijlocit patrimoniu, de a-si alege, sau după caz, desemna in mod liber organele de conducere, de a-si executa in mod neângrădit un buget de venituri si cheltuieli, de a hotărâ in mod independent cu privire la politica de personal insusită si de a decide fără nici o constrângere exterioară cu privire la misiunile educationale si de cercetare asumate.
Ceea ce poate face Primăriei Bistrița este să contribuie la construirea unui Campus Universitar modern si atractiv pentru studenti care sa includă construcții și dotări pentru învățământ, cercetare, cămine pentru studenti, locuinte pentru profesori, terenuri de sport si spatii de agrement. Ceea ce revine Primăriei pentru un astfel de campus este să pună la dispozitie o suprafată de teren generoasă care să permită amplasarea optimă a constructiilor pentru nevoile actuale si să asigure o rezervă pentru dezvoltarea de perspectivă a centrului universitar. Mai departe un rol esential revine universitătilor care in virtutea autonomiei universitare pot depune direct proiecte pentru accesarea de fonduri europene destinate dezvoltării activitătii de invătământ si cercetare. Un exemplu de succes in acest sens este cel de la USAMV Cluj-Napoca, unde in perioada 2008-2016 au fost construite cu fonduri europene Institutul de Cercetări pentru Ştiinţele Vieţii, Centrul de Cercetări pentru Biodiversitate, si Institutului de Cercetări Horticole Avansate a Transilvaniei.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Covrig - Mizil
23.06.2026Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca
la articolul Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia
COMENTARII