Ioan Turc s-a întâlnit cu conducerea Uniunii Naționale a Patronatului Român
Astăzi, primarul Ioan Turc s-a întâlnit cu conducerea Uniunii Naționale a Patronatului Român, prima confederație patronală înregistrată în România acum 30 de ani. ,,Președintele Ioan Lucian ne-a prezentat situația actuală a mișcării patronale la nivel național, considerată mai mult decât discretă. Acest lucru face mai dificile contactele mediului de afaceri cu zona administrației publice, cu […]
Astăzi, primarul Ioan Turc s-a întâlnit cu conducerea Uniunii Naționale a Patronatului Român, prima confederație patronală înregistrată în România acum 30 de ani.
,,Președintele Ioan Lucian ne-a prezentat situația actuală a mișcării patronale la nivel național, considerată mai mult decât discretă. Acest lucru face mai dificile contactele mediului de afaceri cu zona administrației publice, cu efecte nedorite mai ales asupra parteneriatelor public-private.Am discutat împreună și despre exemplele de bune practici, cum ar fi crearea unor comisii consultative economice pe lângă consiliile municipale și județene, care aduc reprezentanții firmelor importante alături de edili, pentru luarea celor mai bune decizii cu impact în comunitatea locală. De asemenea, o soluție inovativă, pe care deja o avem în implementare și la Bistrița, o reprezintă înființarea unui birou unic de avizare, menit să obțină și să ofere toată avizele necesare unui antreprenor la întocmirea unei documentații.Apropierea de mediul universitar este absolut necesară și binevenită pentru asigurarea unui climat prielnic pentru business-uri de succes, cu efecte pozitive și în administrația locală, care e astfel mai dinamică și un real sprijin pentru cetățean.Am convenit că întâlnirea de azi constituie punctul de plecare într-un parteneriat al municipalității cu Uniunea Națională a Patronatului Român, pentru o colaborare mai strânsă cu oamenii de afaceri interesați de creșterea economică și dezvoltarea durabilă a Bistriței.”, a transmis Ioan Turc pe pagina sa de Facebook.

CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Covrig - Mizil
23.06.2026Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca
la articolul Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia
COMENTARII