Ioan Turc: “Luăm în calcul şi posibilitatea de a ieşi din ADI Deşeuri”

Primarul Bistriței, Ioan Turc, a declarat că ia în calcul ca Primăria Bistrița să iasă din ADI Deșeuri. Turc este nemulțumit de modul în care se colectează deșeurile. „Avem preţuri mari, o calitate a serviciilor proastă, sistemul cu aceste budane îngropate este inestetic şi ineficient. Avem taxă specială, nu văd ce am putea discuta cu […]

Primarul Bistriței, Ioan Turc, a declarat că ia în calcul ca Primăria Bistrița să iasă din ADI Deșeuri. Turc este nemulțumit de modul în care se colectează deșeurile.

„Avem preţuri mari, o calitate a serviciilor proastă, sistemul cu aceste budane îngropate este inestetic şi ineficient. Avem taxă specială, nu văd ce am putea discuta cu ADI Deşeuri. Luăm în calcul şi posibilitatea de a ieşi din ADI Deşeuri. Luăm în calcul şi acest scenariu, vom verifica absolut toate aspectele de natură legală şi, când vorbesc de o posibilă ieşire din ADI, nu mă gândesc la schimbarea operatorului de salubritate”, a declarat Ioan Turc în cadrul emisiunii Info Politic.

“Cu Supercom, o spun cât se poate de tranşant, lucrurile sunt pe un trend ascendent, răspund cât se poate de bine solicitărilor noastre, calitatea serviciilor este mai bună. A fost nevoie să fim mai fermi în executarea contractelor, am confirmat suprafeţe mai mici, cele reale de curăţat, acest lucru a presupus mult mai puţini bani pentru Supercom. Începem să funcţionăm bine. Dacă lucrurile vor continua aşa nu avem nicio problemă să continuăm lucrurile cu Supercom. În momentul în care vom avea autonomie, pentru că acum avem un vot printre toate celelalte, sigur că putem să reaşezăm economic contractul şi putem gândi principii juridice corecte. Nu văd de ce Primăria trebuie să fie prestator de servicii pentru o firmă de salubritate, să încaseze bani prin metoda taxei speciale”, a declarat Ioan Turc.

COMENTARII

Du

în 15.03.2021 ora 14:55:07 Dudu a scris:

Lasă un răspuns

Pentru primar
La sensul giratoriu de la intersecția cu str Singurului si Libertăți un dobitoc de patron de firma instalații.a facut niste săpături. de 2 luni si a lasat niste șanțuri in care distrugi suspensie la masini .Acuma ori are serios auto si nu are de lucru ( asteapta mașinile care trec pe acolo la reparat ) ori e văr cu primarul nostru de nu il ia nimeni la rost .


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing