Ioan Turc: “Am stabilit un nou program de intervenții pentru deszăpezire” (FOTO)

“Am stabilit un nou program de intervenție pentru asigurarea acțiunilor de deszăpezire și combatere a poleiului pe raza municipiului, valabil până în martie anul viitor”, a anunțat primarul Bistriței, Ioan Turc. “Astfel, la Direcția de Servicii Publice s-au constituit două formații, cu utilajele necesare, care vor lucra în două schimburi, de luni până vineri, între […]

“Am stabilit un nou program de intervenție pentru asigurarea acțiunilor de deszăpezire și combatere a poleiului pe raza municipiului, valabil până în martie anul viitor”, a anunțat primarul Bistriței, Ioan Turc.

“Astfel, la Direcția de Servicii Publice s-au constituit două formații, cu utilajele necesare, care vor lucra în două schimburi, de luni până vineri, între orele 05.00-13.00 și 13.00-21.00. În cursul nopții, în intervalul orar 21.00-05.00, dar și în weekend și la sărbătorile legale, una dintre cele două formații va asigura permanența de la domiciliu și va interveni în caz de nevoie.
De asemenea, de luni până duminică, între orele 21.00-05.00, personal din cadrul Direcției de Servicii Publice va efectua permanență la baza de deszăpezire de pe strada Victor Babeș nr. 28.
Pentru înlăturarea zăpezii în timp cât mai scurt, municipiul a fost împârțit în 20 de zone, inclusiv drumurile care fac legătura spre Ghinda și Slătinița, dar și străzile din localitățile componente Sărata, Viișoara, Sigmir, Ghinda, Unirea și Slătinița.
Vor fi gata de intervenție 21 de muncitori, disponibile fiind următoarele utilaje: 15 mașini dotate cu lamă de deszăpezire (14 au și sărăriță), o autocisternă cu lamă și rezervor pentru împrăștiat clorură de calciu, 7 tractoare dotate cu gredere semipurtate (4 cu rezervor pentru clorură de calciu, 3 cu sărăriță), două autocisterne pentru împrăștiat clorură de calciu, un autogreder, două buldoexcavatoare cu cupă și două încărcătoare frontale. 1333 tone de sare și 128 de tone de clorură de calciu sunt pe stoc momentan, cu posibilitatea de suplimentare în caz de necesitate.
Prin urmare, municipalitatea este pregătită pentru apariția ninsorilor și poleiului, iar toate situațiile de natură să îngreuneze circulația în această iarnă vor avea răspuns în timp util” , a mai spus primarul Bistriței, Ioan Turc.

Etichetele acestui articol sunt deszăpezire,iarnă,Ioan Turc

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing