INTERVIU. Tibi Ușeriu revine la maratonul Yukon Arctic Ultra în 2021
Cu un echipament vechi de cinci ani de zile, cu probleme la stomac și sensibilitate la degetele de la picioare, românul a fost unul dintre cei doi sportivi care au încheiat Yukon Arctic Ultra 2020. După ce anul trecut Tibi Ușeriu a fost scos din cursa Yukon Arctic Ultra din cauza unor degerături extreme la […]
Cu un echipament vechi de cinci ani de zile, cu probleme la stomac și sensibilitate la degetele de la picioare, românul a fost unul dintre cei doi sportivi care au încheiat Yukon Arctic Ultra 2020.
După ce anul trecut Tibi Ușeriu a fost scos din cursa Yukon Arctic Ultra din cauza unor degerături extreme la degetele de la picioare, el a revenit anul acesta în Canada ca să încheie, ca de obicei, ce-a început, fiindcă românul nu lasă nimic în coadă de pește. Din 22 de participanți, doar doi au încheiat cursa de aproape 500km, el și câștigătorul din acest an, elvețianul Fabian Imfeld.
Cu toate astea, povestea Yukon Arctic Ultra nu se încheie aici. Tibi se va reîntâlni cu Fabian în cursa din 2021, când vor străbate aproape 700km până la linia de sosire. Acest traseu are loc o dată la doi ani din cauza dificultății sale, iar cei doi au bătut deja palma pentru această provocare.
Până atunci, am vorbit cu Tibi Ușeriu despre cursa din acest an, despre suișurile și coborâșurile cu care s-a confruntat și despre cum are de gând să se pregătească pentru confruntarea din 2021, care va avea loc între 7 și 20 februarie.
Tibi Ușeriu a povestit cum a fost experiența sa la ultramaraton, într-un interviu pentru Redbull.com.
“Gândește-te că mergi de la Tășuleasa, din Bistrița Năsăud, unde sunt eu, la mare, la Constanța, doar pe drum. Adică nu folosești nici 100 de metri de șosea, mergi numai pe dealuri, prin văi și prin râuri. Cam așa e la Yukon. Doar că nu putem subestima nici 6633, unde mergeam 320km pe drumuri de gheață, care te mănâncă de viu, mai ales atunci când trebuie să dormi pe ele. La 6633, cam 40%-50% din traseu era alergabil, de aceea am și scos timpi așa buni. La Yukon nu a fost așa, am prins și o zonă viscolită, cu lacuri, unde am mers cam 7km în aproape cinci ore. De obicei, 7km făceam în mai puțin de o oră. Aici nu am alergat nici 20 de metri. Nu aveai priză la picioare, peste tot erau numai pădure, lacuri și râuri. Lacurile și râurile sunt cam 15% din cursă, în rest doar urci și cobori, urci și cobori, văi și dealuri. Echipamentul a contat enorm, elvețianul a avut un echipament performant. Eu, din punct de vedere tehnic, am fost atât de nepregătit…”, a spus Tibi Ușeriu.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
COMENTARII