Începe vaccinarea populației împotriva Covid-19 cu doza a 3-a, din 28 septembrie

Evoluția epidemiologică din România dovedește necesitatea administrării dozei a treia de vaccin pentru asigurarea protecției maximale a cetățenilor împotriva COVID-19. Așadar, începând cu data de 28 septembrie, toate persoanele care au mai mult de 6 luni de la administrarea dozei a doua, pentru administrarea dozei de rapel (doza 3) se pot prezenta direct în centrele […]

Evoluția epidemiologică din România dovedește necesitatea administrării dozei a treia de vaccin pentru asigurarea protecției maximale a cetățenilor împotriva COVID-19.
Așadar, începând cu data de 28 septembrie, toate persoanele care au mai mult de 6 luni de la administrarea dozei a doua, pentru administrarea dozei de rapel (doza 3) se pot prezenta direct în centrele de vaccinare sau se pot programa prin intermediul platformei naționale, iar pentru persoanele din centrele medico-sociale și rezidențiale, imobilizate la domiciliu sau fără adăpost se vor utiliza echipele mobile.
 
Doza 3 este ferm recomandată persoanelor:
  •  cu risc mare de dezvoltare a unor forme severe – persoane vulnerabile: cei peste 65 de ani, cu boli cronice (indiferent de vârstă), persoanele din centrele medico-sociale și alte categorii vulnerabile prevăzute în strategia națională de vaccinare;
  •  cu risc mare de expunere: personal medico-social și din învățământ.
Doza de rapel se va efectua numai cu vaccinurile pe bază de ARN mesager, indiferent de schema inițială.
 
Persoanele vaccinate cu Astra Zeneca vor primi doza 3 cu unul dintre vaccinurile produse de companiile Pfizer&BioNTech sau Spikevax (Moderna).
Având în vedere faptul că în România imunizarea cu Johnson&Johnson a început la data de 4 mai, pentru persoanele imunizate cu acest vaccin nu este necesară, la acest moment, administrarea dozei de rapel.
 
Beneficiarii vor primi adeverințe de vaccinare unde va fi specificată schema de vaccinare, cu menționarea celor trei doze efectuate.
 
“Vaccinarea rămâne soluția sigură și eficientă pentru învingerea pandemiei COVID-19, iar vaccinurile utilizate în România sunt autorizate de Agenția Europeană a Medicamentului (EMA), cel mai riguros for decizional, care reunește experți la nivel European”, transmite Instituţia Prefectului Bistriţa-Năsăud.
 

Etichetele acestui articol sunt campanie de vaccinare,Instituţia Prefectului Bistriţa-Năsăud

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Covrig - Mizil

23.06.2026

Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca

Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia

Geanina

23.06.2026

Acest Pinocchio impostor a fost cu Veștea la AUR pe ușa din spate să „ negocieze” , la fel maestrul Câmpeanu - noneducație plagiator. Bogdane taică, mare rumeguș ești !

Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"

Jenel

23.06.2026

Sigur! Categoric! Atat doar ca ce crezi tu nu are nicio importanta pentru nimeni... Gunoaie ordinare! Ati bagat tara in sant doar ca sa puteti fura in continuare!

Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"

Sergiu

23.06.2026

Ipocrit și impostor acest Ivan, mare bandit, el „se declară optimist”, el „crede foarte tare” ... Cine dă două cepe degerate pe ce crezi matale, melteanule?

Bogdan Ivan: "Cred foarte tare că acest Guvern are o șansă foarte importantă să treacă"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing