În minivacanța de Sfântul Andrei și 1 Decembrie, 545 de poliţişti bistriţeni vor fi în stradă
În minivacanța de Sfântul Andrei și 1 Decembrie, 545 de poliţişti bistriţeni vor fi în stradă și vor acționa pentru prevenirea evenimentelor neplăcute, protejarea drepturilor și libertăților cetățenilor, precum și limitarea pandemiei de Covid-19 În medie, zilnic, peste 100 de polițiștii din cadrul structurilor de ordine publică, rutieră, investigații criminale, arme, explozivi și substanțe periculoase, […]
În minivacanța de Sfântul Andrei și 1 Decembrie, 545 de poliţişti bistriţeni vor fi în stradă și vor acționa pentru prevenirea evenimentelor neplăcute, protejarea drepturilor și libertăților cetățenilor, precum și limitarea pandemiei de Covid-19
În medie, zilnic, peste 100 de polițiștii din cadrul structurilor de ordine publică, rutieră, investigații criminale, arme, explozivi și substanțe periculoase, acțiuni speciale, precum și alte structuri vor acționa pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică și creșterea gradului de siguranță rutieră.
Totodată, în perioada 27 noiembrie-1 decembrie, la nivelul județului vor fi constituite 218 patrule auto ce vor acționa pentru prevenirea şi combaterea oricăror evenimente care ar putea afecta liniştea cetăţenilor şi pentru a interveni în cazul unei sesizări cu privire la comiterea unor fapte antisociale.
Peste 100 de polițiști din cadrul structurilor de poliție rutieră vor monitoriza traficul rutier, pe drumurile naționale și județene, pentru fluidizarea circulaţiei şi prevenirea evenimentelor rutiere.
De asemenea, pe drumurile care converg către stațiunile montane sau alte zone turistice vor fi amplasate radare pentru combaterea excesului de viteză, una dintre principalele cauze generatoare de accidente rutiere.
În cadrul acțiunilor desfășurate, vor fi efectuate controale în trafic pentru depistarea conducătorilor auto care se urcă la volan după ce au consumat alcool, ori alte substanțe, punând astfel în pericol atât propria siguranță, cât și a celorlalți participanți la trafic.
Pentru o minivacanță în siguranță, polițiștii vă recomandă:
Înainte de a porni într-o călătorie mai lungă cu autoturismul, verificaţi starea acestuia, stabiliţi cu exactitate traseul şi asiguraţi-vă că aveţi documentele obligatorii la dumneavoastră!
Nu porniţi obosiţi la drum, folosiţi centura de siguranţă şi, atunci când este cazul, scaunul pentru copii! Ţineţi în maşină vestă şi triunghiuri reflectorizante, extinctor şi trusă de prim-ajutor!
Atunci când vă însoţesc copiii, nu îi lăsaţi nesupravegheaţi, învăţaţi-i că au voie să plece doar cu permisiunea dumneavoastră şi că trebuie să spună întotdeauna unde şi cu cine pleacă!
Învăţaţi-i pe cei mici cum să reacţioneze în situaţia în care se rătăcesc, asiguraţi-vă că aceştia cunosc numele complet al părinţilor, numărul de telefon, precum şi adresa acestora!
CELE MAI CITITE ȘTIRI
Incendiu la un local de tip fast-food
10.04.2026
ULTIMELE COMENTARII
votantul bistritean
11.04.2026Iarasi te-ai dopat sportivule de tri bani.
votantul bistritean
11.04.2026LA TRATAMENT relea piticu . LA BOLUNZI !
la articolul Mobilitatea urbană prin proiectul „Linia Albastră”. 2,4 kilometri de piste de biciclete, pe malul râului Bistrița
Relea Piticu
09.04.2026Rușineeee, aberații inutile în Caracalul Ardealului ! Edilul spân continuă seria proiectelor dezastru în târgul ăsta prăfuit PSD-ist ! Las că vin alegerile, hienelor !
la articolul Mobilitatea urbană prin proiectul „Linia Albastră”. 2,4 kilometri de piste de biciclete, pe malul râului Bistrița
Virgil Rus - sportiv
06.04.2026Ăștia nu sunt „sportivi”, ăștia-s caftangii cu viitor, bătăuși în devenire, golani în grupa mică, mardeiași toată ziua
COMENTARII