Holocaustul evreilor transilvăneni a fost comemorat la Bistrița (FOTO)

Astăzi, la Bistrița, a fost comemorată deportarea de către autoritățile horthyste a evreilor din nordul Transilvaniei. “Astăzi, la 77 de ani de la deportarea evreilor din Bistrița-Năsăud în lagărele morții de la Auschwitz și Birkenau, ne amintim cu tristețe de cel mai mare genocid, de cea mai dureroasă pagină de istorie. Comunitatea Evreilor din […]

Astăzi, la Bistrița, a fost comemorată deportarea de către autoritățile horthyste a evreilor din nordul Transilvaniei.
 
“Astăzi, la 77 de ani de la deportarea evreilor din Bistrița-Năsăud în lagărele morții de la Auschwitz și Birkenau, ne amintim cu tristețe de cel mai mare genocid, de cea mai dureroasă pagină de istorie. Comunitatea Evreilor din Bistrița au marcat simbolic comemorarea celor pierduți la „Memorialul Vieții” din Piața Morii. Subprefectul Toth Lorand a fost alături de comunitatea evreiască la acest eveniment. Astăzi, la Memorialul Vieții, unde stau înscrise pe filele indestructibile ale istoriei 1700 de nume, a fost adus un omagiu celor peste 6000 de evrei din județul nostru care, acum 77 de ani au fost deportați și au pătimit în condiții de neimaginat. Astăzi reafirmăm angajamentul de a le onora memoria si de a nu uita niciodată. Generațiile viitoare trebuie să cunoască adevărul ca să înțeleagă dimensiunea atrocităților petrecute în acei cruzi ani”, a transmis Instituția Prefectului.
 
“O pagină neagră a istoriei pentru toți ardelenii, dar mai cu seamă pentru membrii unei comunități importante, care au ajuns victime în lagărele de exterminare naziste. 4 iunie 1944 rămâne un tragic reper calendaristic, dar care trebuie marcat în fiecare an ca aducere aminte a ororilor din cel de-Al Doilea Război Mondial. Vom fi, astfel, mai înțelepți în a repudia orice acțiuni xenofobe, rasiste sau extremiste, pentru liniște și armonie în rândul bistrițenilor și românilor deopotrivă”, a transmis primarul Bistriței, Ioan Turc, prezent la eveniment.
 
 
 

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing