Heliportul din Bistrița este finalizat. Radu Moldovan: “Un pas major al sistemului medical bistrițean” (FOTO)
Primul zbor, de probă, de pe heliportul Spitalului Județean de Urgență Bistrița a avut loc în această seară. La recepția lucrărilor proiectului realizat pe terasa SJU Bistrița au luat parte președintele Consiliului Județean – Emil Radu Moldovan, alături de managerul Spitalului Județean- Gabriel Lazany. “Cine ar fi crezut vreodată că la Spitalul Județean de Urgență […]
Primul zbor, de probă, de pe heliportul Spitalului Județean de Urgență Bistrița a avut loc în această seară. La recepția lucrărilor proiectului realizat pe terasa SJU Bistrița au luat parte președintele Consiliului Județean – Emil Radu Moldovan, alături de managerul Spitalului Județean- Gabriel Lazany.
“Cine ar fi crezut vreodată că la Spitalul Județean de Urgență Bistrița va fi recepționat al treilea heliport din țară? Realitatea ne arată că prin muncă și dorința de a aduce serviciile medicale mai aproape de oamenii ce au nevoie, heliportul a fost recepționat cu succes, iar elicopterul venit pentru calibrarea echipamentelor și-a îndeplinit misiunea cu brio. Heliportul este un pas major al sistemului medical județean, dar și o șansă la viață pentru pacienții aflați în situație limită. În mai puțin de 30 de minute, elicopterul SMURD, care este o terapie intensivă zburătoare, poate ajunge de la Bistrița, la Mureș, sau la Cluj și invers. Timpul înseamnă viață și pentru viața oamenilor trebuie să facem totul. Voi continua să pun sănătatea pe primul loc, iar împreună cu echipa managerului Gabriel Lazany, știu că vom reuși să continuăm investițiile ce fac bine oamenilor”, a transmis președintele Consiliului Județean, Emil Radu Moldovan.
Lucrările pentru heliportul din Bistrița au costat 1,5 milioane de euro și au fost finanțate din bugetul Consiliului Județean.
în 06.06.2021 ora 12:46:36 Țîra Corina-Vasilica a scris:
Lasă un răspuns
Frumos din partea d-vosrtră domnilor…și totuși trăim in secolul XXI…..daaaaaa felicitări..!!!deșî sintem un județ destul de mic…dar se pare k totuși facem ceva…..,,deși sintem prea săraci să cumpărăm lucruri ieftine”!
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
COMENTARII