
HANDBAL. Gloria nu se regăsește! Înfrângere cu Rapid, după un meci spectaculos
Etapa a 16-a a Ligii Florilor a adus la Bistrița o mai veche cunoștință, Rapid București, echipa antrenată de Ginesta ocupând locul 5 în clasment, imediat după trupa lui Pera, aflată pe 4 cu 30 de puncte. Paula Arcos și Larissa Nusser au debutat astăzi la Bistrița, echipă la care a jucat și fostul căpitan al Rapidului, Lorena Ostase.
Încă de la debutul primei reprize, dovedită a fost miza mare a meciului, unul început în forță și, în care fetele lui Pera au plecat ca și favorite. Cu Arcos coordonatoare de joc, Bistrița deschide scorul prin Bazaliu, Rapidul egalează ”rapid”, Bistrița revine cu Bazaliu și face 2-1. Repriza are un ritm foarte bun, Gloria domină ușor, doar că nici fetele lui Ginesta nu lasă garda jos. Golurile curg când la o poartă, când la cealaltă, doar că, echilibrul este unul fragil, așa că, Gloria pierde insesizabil conducerea, iar în minutul 20, de la 9-9, Rapid preia frâiele: 9-10. Gloria pierde mai departe tempo-ul, Pera cere time-out, dar nu rezolvă nimic.
Se face 9-12, dar Delgado pune capăt degringoladei din apărare și înscrie: 10-12, Ostase înscrie și ea, 11-12, iar Delgado egalează și pare că lucrurile intră pe făgașul normal. Până la pauză se mai înscriu două goluri de fiecare echipă și prima repriza e gata: 14-14.
Al doilea mitan începe de la egal la egal dar nu foarte amical, presiunea din teren fiind una mare, așa că, golurile vin unul după altul, pentru cele două echipe, doar că, fetele lui Pera nu mai reușesc să depășească Rapidul. De la 17-18 cu un gol înscris de Dincă, meciul merge după același scenariu: 18-20, 20-20, 21-21 și, în sfârșit, Arcos punctează și se face 23-23. Mai mult, în minutul 40, Gloria pare să revină în joc și la cârma acestuia: 24-23. Din minutul 13, Gloria nu a mai condus pe tabela de scor. Așa cum era de așteptat, Rapidul egalează, 24-24, Pera cere ultimul time-out la minutul 53 și vrea de la jucătoare mai multă concentrare la finalizare.
La 24-25, Nusser ratează o lovitură de la 7 metri. Practic, meciul era jucat. Rapidistele se aruncă asupra porții lui De Arruda și înscriu gol după gol: 24-29. Fujita și, mai pe urmă, Bazaliu revin și înscriu, se face 26-29, dar se fluieră finalul meciului.
Gloria rămâne cu 30 de puncte, pe locul 5.
în 01.02.2025 ora 23:19:19 m i a scris:
Lasă un răspuns
Sunt abonat și cu suflet, nu numai cu card, din primul an de când s-au făcut abonamente. Dacă rămâne Kacsor și din campionatul viitor (sau cum o cheamă,), renunâ la abonament. JENANTĂ JUCĂTOARE.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Bar bar
30.04.2025Se mai întâmplă bine că nu o murit
la articolul Accident rutier în Romuli. Beat la volan, s-a răsturnat cu mașina
Honorius Indrecan
29.04.2025Am rugamintea sa faca publice parteneriatele noi cu care a venit din SUA. Nu de alta, dar de baliverne sunt satul... ;)
Balan Marius- ecologist
29.04.2025Mare minune ca se mai scrie si de bine despre tara asta si oamenii ei educati, ca e plin podul cu stiri despre curve,hoti si politicieni de doi bani. Felicitari multe olimpicilor si oprobiu neincetat celor care isi bat joc de ei si de noi.
la articolul România, campioană la Olimpiada Balcanică de Matematică
ecologistul
26.04.2025Sacapa-te domnule primar de actualii contopisti fara cap de la saerv. tehnic si mai ales de drujbistii sefi de la spatiile verzi. estia fac dezastru in Bistrita.
la articolul Noi probleme cu proiectul pasajului din Decebal. Gabriel Lazany: "E mai mult decât scandalos" (VIDEO)
COMENTARII