HANDBAL. Gloria Buzău se retrage din Liga Florilor. Primăria nu mai poate finanța clubul

„Ordonanța trenuleț” face deja primele victime în sportul românesc. Echipa de handbal Gloria Buzău se retrage din campionat din cauza măsurilor de austeritate impuse de Guvern.

Clubul Sportiv Municipal Gloria Buzău a decis, joi, retragerea echipelor de handbal feminin de senioare şi tineret din Liga Florilor MOL şi din Campionatul Naţional de Feminin Tineret din cauza lipsei banilor în urma restrângerilor financiar bugetare impuse de actele normative în vigoare.

„Dragi suporteri, prieteni şi iubitori ai echipei de handbal feminin SCM Gloria Buzău, după multe deliberări, conducerea clubului SCM Gloria Buzău, prin hotărârea Comitetul Director, a luat o decizie care nu a fost deloc uşoară: retragerea echipelor de senioare şi tineret din Liga Florilor MOL şi Campionatul Naţional Feminin de Tineret, începând cu data de 09.01.2025. Decizia de retragere a echipelor a fost luată datorită restrângerilor cauzate de măsurile fiscal bugetare aprobate prin acte normative în vigoare, ce au condus la imposibilitatea alocării resurselor financiare necesare continuării activităţii”, se arată într-un comunicat de presă transmis de club, joi, după şedinţa Comitetului Director.

În urma deciziei de joi, suporterii care şi-au achiziţionat abonamente pentru sezonul competiţional 2024/2025 îşi vor primi banii înapoi pentru partidele rămase nedisputate din retur respectiv câte 116 pentru abonamentele standard şi câte 58 d elei pentru abonamentele pentru pensionari şi studenţi urmând ca în zilele următoare să se decidă modalitatea de restituire.

De asemenea, Sport Club Municipal Gloria Buzău, club finanţat de Primăria Buzău a mai transmis că menţine activitatea la echipele de juniori.

„Clubul doreşte să promoveze valorile locale şi să ajute la dezvoltarea viitoarelor micuţe handbaliste buzoiene. În acest moment, în cadrul clubului activează două grupe de baby-handbal (6-8 ani) şi mini handbal (10-11 ani) şi începând cu 2024, SCM Gloria Buzău are şi echipe de juniori, atât la Junioare 1, cât şi Junioare 2, Junioare 3 şi Junioare 4”, se mai arată în comunicatul transmis.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Covrig - Mizil

23.06.2026

Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca

Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing