HANDBAL. Gloria Buzău se retrage din Liga Florilor. Primăria nu mai poate finanța clubul
„Ordonanța trenuleț” face deja primele victime în sportul românesc. Echipa de handbal Gloria Buzău se retrage din campionat din cauza măsurilor de austeritate impuse de Guvern.
Clubul Sportiv Municipal Gloria Buzău a decis, joi, retragerea echipelor de handbal feminin de senioare şi tineret din Liga Florilor MOL şi din Campionatul Naţional de Feminin Tineret din cauza lipsei banilor în urma restrângerilor financiar bugetare impuse de actele normative în vigoare.
„Dragi suporteri, prieteni şi iubitori ai echipei de handbal feminin SCM Gloria Buzău, după multe deliberări, conducerea clubului SCM Gloria Buzău, prin hotărârea Comitetul Director, a luat o decizie care nu a fost deloc uşoară: retragerea echipelor de senioare şi tineret din Liga Florilor MOL şi Campionatul Naţional Feminin de Tineret, începând cu data de 09.01.2025. Decizia de retragere a echipelor a fost luată datorită restrângerilor cauzate de măsurile fiscal bugetare aprobate prin acte normative în vigoare, ce au condus la imposibilitatea alocării resurselor financiare necesare continuării activităţii”, se arată într-un comunicat de presă transmis de club, joi, după şedinţa Comitetului Director.
În urma deciziei de joi, suporterii care şi-au achiziţionat abonamente pentru sezonul competiţional 2024/2025 îşi vor primi banii înapoi pentru partidele rămase nedisputate din retur respectiv câte 116 pentru abonamentele standard şi câte 58 d elei pentru abonamentele pentru pensionari şi studenţi urmând ca în zilele următoare să se decidă modalitatea de restituire.
De asemenea, Sport Club Municipal Gloria Buzău, club finanţat de Primăria Buzău a mai transmis că menţine activitatea la echipele de juniori.
„Clubul doreşte să promoveze valorile locale şi să ajute la dezvoltarea viitoarelor micuţe handbaliste buzoiene. În acest moment, în cadrul clubului activează două grupe de baby-handbal (6-8 ani) şi mini handbal (10-11 ani) şi începând cu 2024, SCM Gloria Buzău are şi echipe de juniori, atât la Junioare 1, cât şi Junioare 2, Junioare 3 şi Junioare 4”, se mai arată în comunicatul transmis.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Învan Bogdan
22.06.2026Adică dacă pui un imbecil needucat în funcții în care face zero, ajunge el să aibă în CV că a „deținut o vastă experiență”???? Adică habar nu ai să repari trei cauciucuri, te dă afară șefu, dar tu zici am experienta maximă deja am trei cauciucuri la activ. ...
la articolul Diana Morar, propusă vicepremier. Bogdan Ivan, ministru al Energiei în Guvernul Veștea
Diana - Romsilva
22.06.2026E de tot râsul ce scrieți „Politicianul bistrițean aduce o experiență ministerială diversă, după ce a gestionat în trecut portofoliile de la Digitalizare, Economie și Energie” Urmează ministerul Sănătații apoi al Apărării și apoi un tomberon pentru acest i...
la articolul Diana Morar, propusă vicepremier. Bogdan Ivan, ministru al Energiei în Guvernul Veștea
ecologistul
22.06.2026No si care-i baiuu ? Vine si asta sa mance ceva ca doara nu s-a culca cu burta goala. Lasati isteriile , si invatati odata ca nu suntem singuri sub soare si numai fitele noastre conteaza. Traiasca MARIA SA URSUL !
la articolul Un urs într-o gospodărie din localitatea Petriș
Versace Horea
22.06.2026Capitala a ceeee???? A modei ??? Să mori de râs nu alta, Turnu Dogarilor și doage gen Botezatu, Lazania așa zice el că e capitala modei
la articolul Bistrița va fi capitala modei, cu Cătălin Botezatu și 25 de designeri internaționali
COMENTARII