Gloria obține o VICTORIE de MILIOANE la Vâlcea! Remontanda cât primul titlu din istoria handbalului bistrițean

Echipa aceasta a Bistriței este specială pentru spiritul de luptă pe care îl arată, dar și pentru că le oferă suporterilor bistrițeni adrenalină cât cuprinde. Partida de la Vâlcea a fost una grea, grea de tot, pentru că Florentin Pera și-a dorit enorm o victorie de orgoliu împotriva fostei echipe iar Gloria avea și presiunea psihologică a primului titlu din istoria acestui club.

Valoarea, ambiția și determinarea i-au aparținut, în final, Gloriei Bistrița iar antrenorul Carlos Viver a gestionat excelent partida fix când trebuia, adică pe final. Să recunoaștem însă că am avut mari emoții și frica unui dezastru care putea să compromită un sezon perfect, după o primă repriză de coșmar la Vâlcea, în care apărarea Gloriei nu le-a făcut față lui Wollik, Gautschi și Maidhof, care efectiv au asediat poarta Arrudei, și ea total neinspirată.

Gazdele au intrat cu un avantaj de 5 goluri la cabine (14-9) și debutul părții secunde a fost la fel de slab pentru fetele Bistriței. Gloria a trecut însă prin multe și nu mai este acea formație fragilă fizic și psihic, reușind astăzi o remondata de excepție, de la minus 7, în ultimele 15 minute.

Fetele lui Viver au strâns rândurile, s-au apărat mult mai compact și mai agresiv, au "diversificat" atacurile, deblocând și extremele, în timp ce Delgado a început să-și arate clasa. Avantajul formației vâlcene s-a topit în doar câteva minute și, cu fiecare atac al Gloriei, titlul era tot mai aproape. Ultimele 10 minute au fost echilibrate, Gloria reușind să preia conducerea în minutul 56. De Arruda a închis poarta și parcă emoțiile s-au risipit, într-un final gestionat perfect de formația lui Viver, care s-a impus cu scorul de 24-23 și rămâne cu un punct peste CSM București.

În ultimele două etape, Gloria joacă în deplasare la Brașov și acasă cu CSM Galați, dar pare aproape imposibil de crezut că mai poate scăpa titlul.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Virgiluț R

16.06.2026

Cum am mai zis, trebuie chiar să mai moară cineva ca scările alea proiectate împotriva siguranței utilizatorului să fie definitiv închise? Câte accidente trebuie să se întâmple în continuare ? Primăria ar trebui să fie garanta siguranței cetățenilor, nu să ne de...

O femeie s-a accidentat pe scările rulante din Decebal

Runcan Mihaela

15.06.2026

Moldoveni nebuni ..de ăștia tre sa te ferești in trafic că de Draku .E plină Europa de ei circula că nebuni.

Care e starea victimelor accidentului din Mureşenii Bârgăului

Nelu Ciunta

15.06.2026

„Dacă vrei să ajungi departe în furăciuni, mergi în haită!” cred ca așa era mesajul domnule Ivan Turbincă a lu Ciolacu. Rușine PSD și rușine Bistrița-Năsăud dovediți mereu că sunteți un județ zero în Transilvania, după Sălaj, măcar pe la Sălaj trece o a...

Bogdan Ivan, noul președinte al PSD Bistrița-Năsăud: "Dacă vrei să ajungi departe, mergi în echipă!"

Daniel

14.06.2026

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing