Gavril Țărmure: “Teatrul de proiecte de la Bistrița există, dar lipsește cu desăvârșire”
Gavril Țărmure, candidat pentru postul de manager al Centrului Cultural Municipal “George Coșbuc” din Bistrița, a vorbit, în cadrul interviului pentru concurs, despre proiectul unui teatru. “Teatru este la Centrul Cultural Municipal, într-o situație plăpândă. S-a lăudat conducerea Centrului Cultural că există teatru de proiecte. Există, dar lipsește cu desăvârșire. Trebuie angajați oameni. Vom restructura […]
Gavril Țărmure, candidat pentru postul de manager al Centrului Cultural Municipal “George Coșbuc” din Bistrița, a vorbit, în cadrul interviului pentru concurs, despre proiectul unui teatru.
“Teatru este la Centrul Cultural Municipal, într-o situație plăpândă. S-a lăudat conducerea Centrului Cultural că există teatru de proiecte. Există, dar lipsește cu desăvârșire. Trebuie angajați oameni. Vom restructura sau vom angaja oameni cu competența potrivită. Nu am insistat foarte mult, dar știu că acest lucru nu pot să îl fac singur. Dacă devin manager, trebuie să am o discuție cu primarul, cu Consiliul Local. Am vrut să am o atitudine echilibrată, în care să vedem ce putem face. Nu vrem să scoatem din interesul nostru cultura tradițională, dar trebuie să o facem pentru municipiu. Vedeți că sunt o grămadă de posturi care promovează muzică tradițională, dar nu au nimic de-a face cu cultura tradițonală românească”, a spus Gavril Țărmure în cadrul interviului.
“Sediul din Bistrița se numește Palatul Culturii, mi se pare o denumirea pompoasă. Dacă vedem cum arată Palatul Culturii din Iași, Palatul Versailles, ne dăm seama că denumirea de palat pentru clădirea Centrului Cultural din Bistrița este exagerată. Dar, sigur, dacă se dorește, vom păstra această denumire”, a mai spus Gavril Țărmure.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
COMENTARII