FOTBAL. Gloria scapă victoria la Iași, după ce a condus cu 2-0
Meciul de pe stadionul din parcul Copou începe cu un scurt protest al jucătorilor ieșeni care amână lovitura de începere, consecință a neplății salariilor și a situației dificile financiare a clubului moldovean.
Se joacă cu multe pase, Gloria preia frâiele meciului și joacă pe cartea atacului. Astfel, vine mintul 12- Gloria Bistrița deschide scorul printr-un gol înscris la o fază construită de atacul Bistriței, acolo fiind și Ayeni și King care preia minea și înscrie pe lângă goal-keep-erul ieșean. 5 minute mai târziu Lehaire ratează incredibil cu un șut într-o minge care lovește bara transversală. Replica vine cu un atac ieșean în minutul 19, Ștefanovici ajunge în apropierea careului mare și trage cu putere tot în transversală, cumva și cu un reflex bun al lui Greab.
Rămâne -0-1, scor care se menține la minutul 30, politehniștii beneficiază de o lovitură liberă de la mai puțin de 20 de metri, dar este executată defectuos.
Minutul 33: 0-1
Un minut mai târziu, Ofori este foarte aproape de egalare, dar Greab are un reflex uimitor și parează mingea ce toți au văzut-o în poartă. Asistăm la o primă repriză frumoasă și cu faze multe la fiecare poartă.
Gloria continuă să controleze meciul, și, din nou, Ayeni, scapă singur cu portarul ieșean Niga și din 5 metri trimite mingea pe lângă poartă, o fază similară producându-se în debutul partidei. Scorul rămâne 0-1, care e scorul la pauză.
Începe repriza a doua
Nicolae Grigore îl înlocuiește pe ghinionistul Ayeni, cel care a ratat de două ori singur cu portarul ieșean, cu Mensah. Repriza a II-a începe de la 0-1.
Min. 53: Lehaire majorează scorul la o fază ca de antrenament, Mensah vine cu o minge în careu, ieșenii parcă nu vor să mai intervină, Mensah trimite lejer lui Lehaire care înscrie fără niciun fel de probleme.
Este 0-2 și victoria se prefigurează la orizontul meciului.
Min 59 Greșeală a lui Elo la 30 de metri de propria poartă, King recuperează, intră în careu și îl lobează pe Niga de la 15 metri, balonul lovește bara din dreapta
Min 76: Poli Iași înscrie un gol prin Camara care profită de o ”grămada” din careul lui Greab și neatenția defensivei bistrițene.
La zece minute distanță și pe fondul unei degringolade în defensivă și a ratărilor prea multe ale Gloriei Bistrița, acestea se ”răzbună” și Iașiul egalează prin Farcaș printr-o schemă clasică, de antrenament.
E 2-2, iar zicală că 2-0 e cel mai periculos scor și-a găsit și aici corespondent în realitate.
Se arată 5 minute suplimentare, răstimp în care ieșenii înscriu un gol dar care este anulat de centralul Eduard Ioniță: Lovitură liberă bătută Lăcătușu de la 35 de metri lateral dreaptea, Pojar înscrie cu o lovitură de cap, dar balonul atinge și mâna înainte de a intra în plasă.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Virgiluț R
16.06.2026Cum am mai zis, trebuie chiar să mai moară cineva ca scările alea proiectate împotriva siguranței utilizatorului să fie definitiv închise? Câte accidente trebuie să se întâmple în continuare ? Primăria ar trebui să fie garanta siguranței cetățenilor, nu să ne de...
la articolul O femeie s-a accidentat pe scările rulante din Decebal
Runcan Mihaela
15.06.2026Moldoveni nebuni ..de ăștia tre sa te ferești in trafic că de Draku .E plină Europa de ei circula că nebuni.
la articolul Care e starea victimelor accidentului din Mureşenii Bârgăului
Nelu Ciunta
15.06.2026„Dacă vrei să ajungi departe în furăciuni, mergi în haită!” cred ca așa era mesajul domnule Ivan Turbincă a lu Ciolacu. Rușine PSD și rușine Bistrița-Năsăud dovediți mereu că sunteți un județ zero în Transilvania, după Sălaj, măcar pe la Sălaj trece o a...
la articolul Bogdan Ivan, noul președinte al PSD Bistrița-Năsăud: "Dacă vrei să ajungi departe, mergi în echipă!"
Daniel
14.06.2026Cam târziu baga ro aletu
la articolul COD PORTOCALIU de furtuni, în mai multe localităţi din judeţ
COMENTARII