Eugen Tomac: "Daea - un nou eșec de proporții la ședința de la Luxembourg"
"Săptămâna viitoare, pe 25 aprilie, va avea loc, la Luxembourg, o reuniune a miniștrilor agriculturii din Uniunea Europeană. Ședința este extrem de importantă ținând cont de contextul generat de războiul din Ucraina ce a afectat puternic piața agroalimentară din statele est-europene", a transmis președintele PMP, Eugen Tomac.
"Astfel, putem constata că Daea a înregistrat din nou un eșec major pentru că, la această reuniune, trebuiau deja luate decizii deoarece agricultorii români își strigă neputința de luni de zile.
Mai mult decât atât, pentru că, prin țara noastră, prin Solidarity Lanes, au fost exportate peste 60% din cerealele provenite din Ucraina, aveam obligația și legitimitatea să venim cu un plan de măsuri. Cu inițiative noi, cu solicitări de fonduri și multe alte propuneri.
Din păcate, România, și de această dată, va fi absentă și va vota doar ceea ce vor propune alte state.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
Incendiu puternic lângă Bistrița
01.04.2026
ULTIMELE COMENTARII
Virgil Rus - sportiv
06.04.2026Ăștia nu sunt „sportivi”, ăștia-s caftangii cu viitor, bătăuși în devenire, golani în grupa mică, mardeiași toată ziua
minoru
05.04.2026cine controleaza minorii care primesc alocatia pe card si chiar joaca.
la articolul Interzicerea păcănelelor în orașe este praf în ochii alegătorilor
Pop Doru
05.04.2026Se pricepe la handbalul feminin Ghionea , ca pisica la calendar ....! Se bagă în seamă degeaba !
la articolul Un fost mare handbalist crede că Gloria poate ajunge în Final Four-ul Ligii Campionilor
Relea Piticu
02.04.2026Las că vin alegerile, hienelor! Să mergeți unde-o înțărca șeful vostru Știucă, iapa !
la articolul Alegeri în organizațiile locale PSD din Romuli și Coșbuc (FOTO)
COMENTARII