Ești pasionat de arheologie? Fii voluntar pentru o zi pe un șantier arheologic
Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud a anunțat că, în cadrul proiectului „Consiliul Județean promovează voluntariatul”, inițiat de Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, se caută voluntari pe un șantier arheologic. Cercetarea arheologică va fi efectuată de specialiști în localitatea Herina, comuna Galații Bistriței, în zona Tăuți. În această zonă a fost găsit un tezaur monetar dacic. ,,Acesta a fost descoperit […]
Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud a anunțat că, în cadrul proiectului „Consiliul Județean promovează voluntariatul”, inițiat de Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, se caută voluntari pe un șantier arheologic. Cercetarea arheologică va fi efectuată de specialiști în localitatea Herina, comuna Galații Bistriței, în zona Tăuți.
În această zonă a fost găsit un tezaur monetar dacic.
,,Acesta a fost descoperit cu detectorul de metale în data de 13 iunie 2021 de către Dan Abrudan și se compune din 20 de monede și o brățară de argint. Monedele sunt din argint şi reprezintă drachme emise de orașul antic Dyrrhachium, fiind emisiuni ale unor magistraţi locali și monetării. Cronologic, monedele au fost emise după a doua jumătate a secolului III a.Chr. și a doua jumătate a secolului I a.Chr. Brățara este tot din argint și se încadrează în categoria celor cu capete de șarpe, acestea fiind redate stilizat prin aplatizarea capetelor sub formă triunghiulară și incizare de linii și cercuri”, a transmis Complexul Muzeal Bistrita-Nasaud.
Pentru informații suplimentare:
- Mesaj pe pagina de facebook a Complexul Muzeal Bistrita-Nasaud;
- Adresa de email: [email protected];
- Telefonic (cercetător dr. Radu Zăgreanu): 0740018928.
Perioada de desfășurare este între octombrie – decembrie 2021.

CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
COMENTARII