Emil Radu Moldovan: ,, Ziua Armatei Române – o sărbătoare a fiecărei inimi de român!”

,,Ziua Armatei Române – o sărbătoare a fiecărei inimi de român!” Astăzi, 25 octombrie este sărbătorită Ziua Armatei Române, prin Decretul nr. 381 din 1 octombrie 1959. Ziua Armatei Române se sărbătorește astăzi, deoarece în 25 octombrie 1944, Armata Română cu sprijinul forţelor sovietice, a luptat pentru eliberarea părţii de nord-vest a României. În intervalul […]

,,Ziua Armatei Române – o sărbătoare a fiecărei inimi de român!”

Astăzi, 25 octombrie este sărbătorită Ziua Armatei Române,  prin Decretul nr. 381 din 1 octombrie 1959. Ziua Armatei Române se sărbătorește astăzi, deoarece în 25 octombrie 1944, Armata Română cu sprijinul forţelor sovietice, a luptat pentru eliberarea părţii de nord-vest a României. În intervalul 23-25 octombrie, în jur de 58.330 de soldaţi au fost ucişi, răniţi sau luați prizonieri. 

În onoarea acestor evenimente, Emil Radu Moldovan a transmis:

,,Mă-nclin cu prețuire asupra accepției acestui moment special atât pentru cei ce slujesc sub tricolor, dar și pentru întreaga națiune. Este o sărbătoare a patriotismului care ne amintește că-n ale noastre piepturi bate un suflet de român.

De asemenea, 25 octombrie este o bornă cu o semnificație deosebită în conştiinţa poporului român. Se-mplinesc 77 de ani de când militarii Armatei României au eliberat cu prețul vieții ultima brazdă de pământ românesc de sub ocupația străină, 17 ani de când România este partener solid și apreciat al Alianței Nord-Atlantice și un adevărat Ambasador al țării noastre, oriunde s-ar afla.
La mulţi ani, Armatei României şi glorie eternă Eroilor noștri.
Dumnezeu să binecuvânteze această frumoasă țară și pe toți cei ce luptă pentru România”

Etichetele acestui articol sunt emil-radu moldovan,Ziua Eroilor

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing